HONOLULU 21. júna (WebNoviny.sk) – Na havajskej sopke Mauna Kea začnú s výstavbou obrieho teleskopu, ktorú roky sprevádzali protesty a právne spory, pretože mnohí ľudia považujú vrch za posvätný.
Havajské úrady vo štvrtok na tlačovej konferencii oznámili vydanie vyhlášky o pokračovaní projektu Tridsaťmetrového teleskopu (Thirty Meter Telescope).
Guvernér štátu Havaj David Ige uviedol, že je to posledný legálny krok v dlhom a často spornom procese. Výstavba by sa podľa neho mala začať niekedy počas tohto leta.
Preskúmajú obdobie po veľkom tresku
Tridsaťmetrový teleskop vzniká v spolupráci univerzít v Kalifornii a Kanade a ich čínskych, japonských a indických partnerov. V porovnaní s doteraz najväčším teleskopom na svete má byť až trojnásobne širší a zaberať deväťkrát viac miesta.
Video: NASA vyslala do vesmíru satelit Tess, preskúma oblohu a bude hľadať nové planéty
Astronómom by mal umožniť lepšie skúmať obdobie spred 13 miliárd rokov, krátko po veľkom tresku, a pomôcť zodpovedať zásadné otázky o počiatku vesmíru.
Podľa vedcov je vrchol Mauna Kea, kde má stáť, jedným z najlepších miest na svete pre astronómiu. Oponenti však tvrdia, že teleskop znesvätí posvätnú pôdu na vrchu neaktívnej sopky, ktorá má náboženský význam pre pôvodných obyvateľov Havaja.
Znesvätenie a diskriminácia
Štátne aj okresné orgány vo štvrtok ráno prišli na horu, kde odstránili niektoré stavby pôvodných obyvateľov na mieste budúceho teleskopu.
Pod ľadovec v Grónsku umiestnia nové senzory, sprostredkujú dáta o posúvaní ľadu do oceánu
Podľa aktivistky Kealohy Pisciotty, ktorá viedla niekoľko protestov, tam povolili prístup len astronómom a pre ostatných ľudí, medzi nimi i Havajčanov, čo sa chceli modliť, ho blokovali.
Odstránenie stavieb označila za znesvätenie a diskrimináciu. Úrad pre krajinu a prírodné zdroje informoval, že polícia zatkla jedného človeka pre marenie výkonu úradov.
Plány vznikli v roku 2009
Plány na projekt vznikli v roku 2009, keď sa vedci po päťročnom prieskume rozhodli, že hora na Havaji má ideálne podmienky pre umiestnenie vesmírneho teleskopu.
Povolenie stavať v chránenej oblasti získali v roku 2011. Po protestoch pôvodných obyvateľov ale toto rozhodnutie v roku 2015 najvyšší súd spochybnil a nariadil jeho opätovné prejednanie.
V roku 2017 úrady vydali povolenie na stavbu teleskopu a vlani v októbri ho schválil aj najvyšší havajský súd.