Foto: Bratislava nestíha, migranti spia na chodníku pred políciou hodiny až dni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

Zo Slovenska utekajú ľudia, ale aj na Slovensko utekajú ľudia. Napriek tomu, že takmer všetci migranti, ktorí na Slovensko prichádzajú, už majú vybavenú prácu, vítame ich mimoriadne nepríjemne, akoby ani neboli živé bytosti. Pred cudzineckou políciou sú dlhé rady, ľudia prichádzajú už v noci okolo jednej či štvrtej hodiny pred zavreté dvere, aby vôbec dostali poradové číslo.

ROVNAKÍ ĽUDIA

Ako informuje polícia, za šesť rokov sa počet pobytov cudzincov na Slovensku takmer zdvojnásobil, zo 67 877 v roku 2013 na súčasných 130 418.  Minulý rok tu malo prechodný pobyt za účelom zamestnania 15 387 štátnych príslušníkov tretích krajín.

Nie sú to „tí imigranti v čiernych habitoch“, ktorých sa veľa Slovákov tak obáva. Sú to Srbi, Ukrajinci či pracovití a podnikaví Vietnamci.

Na otázku, ako sa vám páči na Slovensku? Odpovedajú: „Veľmi, Slováci sú dobrý národ, ale doma je vždy doma,“ odvetili dve Ukrajinky vo vyššom strednom veku.

Obe prišli najmä kvôli lepšiemu zárobku a pracovným príležitostiam, pričom jedna z nich pochádzala z vojnovej oblasti v Donbase. Pracovať môžu začať, až keď dostanú potrebné dokumenty, zatiaľ bývajú v hosteli.

„U nás je hrozná situácia. Na Slovensku sa cítime dobre, je tu veľmi podobná kultúra a zarobíme tu viac,“ zhodla sa skupinka Srbov.

Mohlo by vás zaujímať: Migranti povedali, prečo idú na Slovensko, keď sú aj „lepšie“ krajiny

NIEKTORÍ ČAKAJÚ NA CHODNÍKU CELÉ DNI

Spýtali sme sa niekoľkých ľudí, ako dlho čakajú, bol piatok okolo 9 doobeda. Veľa ľudí tam stálo už od štvrtej či piatej hodiny ráno, aby si „uchmatli“ lepšie miesto v rannom rade. Jeden pán tam bol pre istotu už od jednej v noci. „Včera tu bolo okolo 150 až 200 ľudí. Do vnútra sa dostala polovica, a druhá polovica ostala čakať do dnešného dňa a niektorí z nich sa ešte stále nedostali na rad,“ povedal Slovák, ktorý známemu prišiel pomáhať s vybavovaním dokumentov.

Ďalší z opýtaných – Srb, už čakal od štvrtka, v tom čase tam bol už 23 hodín a stále nebol na rade. Pre portál Webnoviny.sk sa zdôveril, že má toho dosť a „so Slovenskom končí“ – odchádza domov.

Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka uviedol, že „v závislosti od druhu a účelu pobytu a predkladaných dokladov, ako aj od dĺžky stránkových hodín na oddelení cudzineckej polície v Bratislave (Regrútska 4.) je kapacita vybavenia zhruba od 127 približne do 182 klientov denne.“

BEZ LAVIČIEK A ZÁCHODOV

Na ulici pred budovou cudzineckej polície v Bratislave takmer permanentne čakajú desiatky až stovky ľudí bez lavičiek a BEZ ZÁCHODOV. „Ľudia chodia na WC tu do tých kríkov,“ hovorí jeden z čakajúcich. Najmä pre ženy to musí byť veľké utrpenie, ba nesplniteľná úloha.

Prečo je WC problém: „Pozemok ani budova, v ktorej sídli klientske centrum v Bratislave, nie je vo vlastníctve ministerstva vnútra, ale vo vlastníctve ministerstva obrany a počas rokovaní s ministerstvom obrany nebolo umožnené na tomto pozemku umiestenie ani lavičiek, ani mobilného WC,“ vysvetľuje hovorca.

Michal Slivka ďalej uviedol, že o akútnom probléme na tomto oddelení sa vie a pretrváva záujem na zlepšenie podmienok nielen pre cudzincov, ale aj pre policajtov. Jedným z problémov je nedostatok financií. Dodáva však, „že začiatkom septembra 2019 začalo vybavovať cudzineckú agendu oddelenie cudzineckej polície v Žiline v moderných a zrekonštruovaných priestoroch s cieľom skrátenia čakania a skvalitnenia prostredia pre cudzincov. Odovzdanie ďalšieho novozriadeného oddelenia v Ružomberku je plánované už v októbri tohto roka. Rovnako sa začína s rekonštrukciou aj v Dunajskej Strede a riešime aj infraštruktúru v Nitre a tiež v Nových Zámkoch.“

Ak chcete odísť pomocou MHD, neprečítate si, kedy ide autobus, pretože rozpis odchodov je zodratý a nečitateľný. To síce nie je chyba polície, ale  k tomu všetkému je to ďalší nepríjemný „detail“.

Webnoviny.sk

Aktualizácia: Dopravný podnik Bratislava nás medzičasom informoval, že na zastávke umiestnili nový nový cestovný poriadok.

NEŽIADÚCI ZOZNAM

Keďže nie je možné stáť na jednom mieste hodiny až dni, ľudia si zaviedli zoznam, kde sa zapisujú podľa toho ako prišli, aby sa mohli ísť napríklad vycikať alebo si zdriemnuť.

„Tento zoznam policajti veľmi nemajú radi a snažia sa ho zlikvidovať, je tu filozofia, že keď sa odídeš napr. vycikať, tak sa máš zaradiť na koniec rady,“ pokračuje prítomný Slovák. Prečo je to tak, sme sa nedozvedeli, prosto pravidlá sú pravidlá.

Z jedného radu, do druhého radu. „Ráno o 7:30 policajt otvorí dvere a chce vidieť jeden rad. Po jednom potom ľuďom kontroluje doklady a dáva im lístoček ku konkrétnemu okienku podľa typu služby,“ vysvetľuje respondent. S lístočkom sa človek zaradí do ďalšieho radu, kde čaká odznova.

SVETOVÝ JAZYK = SLOVENČINA

Tlmočník je pre cudzincov k dispozícii len vtedy, keď treba spísať zápisnicu v prípade spáchania trestného činu. Inak si každý musí vybaviť tlmočenie sám. Niektorým pomáhajú známi, ktorí už na Slovensku žijú, iným agentúra cez, ktorú sem prichádzajú.

Na naše prekvapenie, takmer všetci migranti vedeli veľmi dobre slovensky, pričom niektorí sem prišli prvýkrát.

„Niektorí policajti už vedia aj celkom dobre po anglicky a trochu sa dohovoria aj rusky,“ povedal jeden z čakajúcich. Zrejme záleží na tom, na koho za okienkom natrafia, s niektorými policajtmi sa vraj nedá inak ako po slovensky.

DOBRÝ SYSTÉM, ALE MÁ TO HÁČIK

Migranti sa vedia na vybavenie dokladov na cudzineckej polícii objednať aj cez internet, na konkrétny deň a čas. Má to ale háčik – termín vraj nie je možné dostať skôr ako o mesiac a internetový formulár neponúka prihlásenie na všetky služby. Pre tých, ktorí potrebnú službu vo formulári nájdu, je systém výborný a dokážu veci vybaviť takmer bez čakania.

Ako oznamuje polícia na svojej stránke: „Ak by Vám nebol pridelený termín na podanie žiadosti z dôvodu naplnenia voľných termínov, alebo ak Vám pridelený termín nevyhovuje, máte možnosť prísť na oddelenie cudzineckej polície PZ aj bez objednania sa, tak ako doteraz,“ a čakať.

minv.sk

„Hoci v súčasnej dobe neuvažujeme o rozšírení úkonov, na ktoré je možné sa aj objednať, v blízkej budúcnosti plánuje úrad hraničnej a cudzineckej polície ešte viac znížiť čakacie doby a spustiť „všeobecný“ automatizovaný objednávací systém pre všetky kategórie cudzincov na území Slovenska,“ reaguje na vyššie uvedený problém polícia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Slivka