BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Finančné toky v Slovenskom národnom divadle preverí hĺbková kontrola ministerstva financií. Začne sa už v utorok 15. júna na podnet generálneho riaditeľa národného divadla Ondreja Šotha, informovali o tom na dnešnej tlačovej besede SND. Šoth podľa vlastných slov hneď po nástupe do funkcie začiatkom mája diskutoval s pracovníkmi divadla o tom, čo je a čo nie je dobré, pri analýze stavu však „prišiel na vážne porušenia v tomto divadle …a na základe toho nastali situácie, keď som bol nútený veľmi rýchlo konať“. Šoth zdôraznil, že postupuje podľa zákona. Interný audit, ktorý predchádzal pozvaniu finančnej kontroly Ministerstva financií SR, odhalil „viaceré podozrenia z nehospodárneho nakladania s majetkom štátu v správe SND“. Vážne podozrenia sa týkajú Opery a baletu SND, v Činohre ich zatiaľ nezistili.
Medzi najzávažnejšie podozrenia o pochybení patrí zvýšenie mzdy a priznanie odmeny bývalému generálnemu riaditeľovi SND Pavlovi Smolíkovi jeho podriadenou, ktorú sám poveril zastupovaním generálneho riaditeľa v čase jeho neprítomnosti. „Nakoľko v tom čase bol Pavol Smolík generálnym riaditeľom SND, respektíve bol poverený zastupovaním generálneho riaditeľa SND, právne akty voči nemu podľa nášho názoru mohol robiť iba zriaďovateľ SND, ktorým je Ministerstvo kultúry SR,“ uvádza sa v tlačovej správe o zisteniach interného auditu v SND. Rovnaká zamestnankyňa podľa zistení nového vedenia SND protiprávne zmenila rozhodnutie bývalej generálnej riaditeľky SND Silvie Hroncovej. Hroncová vymenovala Pavla Smolíka do funkcie riaditeľa Opery SND do konca roka 2010, no zamestnankyňa mu podľa interného auditu predĺžila funkčné obdobie do konca roku 2013.
Vážne podozrenia z finančných chýb sa podľa šéfa národného divadla týkajú aj Baletu SND. Podľa správy divadla, v Balete SND sa percentuálna návštevnosť predstavení umelo zvyšovala rozdávaním voľných vstupeniek. „Od divadelnej sezóny 2007/2008 do nástupu nového vedenia SND bolo rozdaných s nulovou hodnotou 14 041 vstupeniek, odhadnutých v sume 124 510 eur.“ Na predstavenie v každom divadle pritom je istý počet voľných vstupeniek, problémom však podľa vedenia SND je, ak sa za voľné vstupenky dávajú umelcom tantiémy, teda rozdané vstupenky sa pri odvádzaní odmien umelcom považovali za predané. Malo sa tak diať v predstaveniach baletu – Ivan Hrozný a Everest. Z auditu tiež vyplynulo, že pri tvorbe dramaturgického a hracieho plánu na sezónu 2010/2011 nebol zabezpečený ani predbežný súhlas všetkých autorov a spoločností zastupujúcich autorov k predĺženiu licenčných zmlúv, čo má dopad na rozpočet Baletu SND. „Slovenský odborový zväz verejnej správy a kultúry (SLOVES) pri kontrole zistil závažné porušenie Zákonníka práce, Pracovného poriadku a náležitostí kolektívnej zmluvy o výkone práce v SND v období bývalého vedenia Baletu SND do 21. mája,“ informovalo ďalej divadlo v tlačovej správe. Ako ďalej informovalo vedenie prvej divadelnej scény, bez vedomia súčasného vedenia v súvislosti s predstavením made in: Canada odišla z baletu požiadavka na platbu 2 000 eur do USA. Šoth, ktorý do čela SND nastúpil 3. mája, pritom 6. mája vydal príkaz, podľa ktorého musia všetky návrhy na úhrady a platby SND podpísať generálny riaditeľ a riaditeľka odboru ekonomiky SND. „Tento príkaz bol porušený 10. mája, keď bol z Baletu SND predložený na referát štátnej pokladnice platobný poukaz do USA na 2 000 eur a táto platba bola 11. mája zrealizovaná bez podpisu riaditeľky odboru ekonomiky a generálneho riaditeľa SND. Generálny riaditeľ SND túto skutočnosť zistil 19. mája a 21. mája podnikol všetky kroky, aby sa podobná situácia už nemohla opakovať,“ dodáva tlačová správa SND o internom audite, ktorý odhalil aj ďalšie podozrenia z chýb.
Vedenie národného divadla tiež tvrdí, že dramaturgické plány na nadchádzajúcu divadelnú sezónu 2010/ 2011 neboli pri ich nástupe začiatkom mája „dostatočne pripravené, preto ich umeleckí riaditelia všetkých súborov dopracúvajú„. Informovať o nich budú koncom júna.
Ondrej Šoth nastúpil do funkcie generálneho riaditeľa SND 3. mája. Bývalý šéf Baletu Štátneho divadla Košice prišiel do čela SND po tom, ako ho od augustového odstúpenia Silvie Hroncovej dočasne viedol neskôr Šothom odvolaný šéf operného súboru Pavol Smolík. Šotha vybrala do SND 26. marca 11-členná komisia v druhom konkurze na túto funkciu. Z deviatich kandidátov vyhral pomerom hlasov 7 ku 4. Šoth 21. mája vymenil vedenie všetkých troch umeleckých súborov. Odvolal z funkcií riaditeľa Opery SND Pavla Smolíka, šéfa Činohry SND Štefana Bučka a riaditeľa Baletu SND Mária Radačovského. Súčasne vymenoval tenoristu Petra Dvorského do Opery SND, divadelného režiséra Vladimíra Strniska za riaditeľa Činohry SND a českého baletného majstra Vlastimila Harapesa postavil do čela Baletu SND.
Jedným z členov konkurznej komisie bol aj Vlastimil Harapes. V tejto súvislosti upozornil na dnešnej tlačovej besede na konflikt záujmov divadelný režisér Martin Porubjak. Harapes tvrdí, že ho Šoth oslovil s ponukou vedenia baletu až po konkurze. Šoth zas argumentuje, že o obsadení vedenia súborov SND informoval ministra a počas konkurzu to robiť nemusel. Harapesa si vybral pre jeho profesionalitu, svetové meno.
Šéf sekcie umenia a štátneho jazyka ministerstva kultúry Peter Kováč, ktorý bol tiež prítomný na dnešnej tlačovej besede, potvrdil, že zverejnenie obsadenia šéfov súborov SND nie je medzi podmienkami konkurzu. V tomto prípade ide podľa Kováča skôr o etický problém. Povinnosťou generálneho riaditeľa SND je konzultovať svoj nový tím s ministrom kultúry a minister Marek Maďarič Šotha na konzultácii na tento fakt upozornil, povedal Kováč, ktorý na to Šotha tiež upozornil. „Môžeme to vnímať v tejto chvíli skôr v rovine etickej ako právnej – či je to v poriadku alebo nie. Ale nenaráža to na žiaden zákon alebo internú smernicu, ktorá mi je známa. Tá etická otázka je samozrejme iná,“ povedal Kováč. Šoth pritom ešte v úvode tlačovej konferencie zdôraznil, že sa vždy snažil obklopovať talentovanými ľuďmi, väčšími osobnosťami ako je on sám. „Som typ človeka, ktorý bude vždy rešpektovať osobnosť, talent a manažérstvo vedenia súborov,“ povedal. Zároveň si myslí, že neurobil chybu preto, že menoval ľudí, ktorých chcel mať v národnom divadle ako svoj tím.
SITA