Takmer polovica obyvateľov Británie pociťovala „veľkú úzkosť“, keď krajina prijala obmedzujúce opatrenia súvisiace s koronavírusom. Vyplýva to z údajov Národného štatistického úradu (ONS).
Viac o téme: Koronavírus
Stupeň úzkosti bol najvyšší u približne 8,6 milióna ľudí, ktorých príjem sa znížil, ukázal týždenný prieskum dopadov krízy. Medzi najtvrdšie zasiahnutými sú pritom nájomníci a súkromní podnikatelia. Úroveň spokojnosti je rovnako na najnižšej úrovni od začiatku vedenia záznamov v roku 2011, informuje ONS.
Obavy z platenia účtov
Prieskum naznačuje, že viac ako 25 miliónov ľudí – 49,6 percenta osôb starších než 16 rokov – označilo svoju úzkosť ako vysokú. To je viac než dvakrát toľko ako koncom roka 2019.
UNICEF: Úzkosť a strach u detí počas karantény COVID-19
Úplne najväčšiu úroveň obáv pociťuje odhadom 2,6 milióna ľudí, ktorí majú podľa vlastných údajov problémy s platením účtov.
Prejavy úzkosti môžu byť fyzické i psychické
Prejavy úzkosti môžu byť fyzické, napríklad bolesť hlavy či búšenie srdca, psychické, napríklad pocit napätia či problémy so spánkom, alebo týkajúce sa správania, napríklad problémy s koncentráciou alebo neschopnosť užiť si voľný čas.
Drvivá väčšina Slovákov má strach z ekonomickej krízy a hromadného prepúšťania
NHS navrhuje ako spôsoby zvládania úzkosti napríklad dychové cvičenia, zdravú stravu či fyzické cvičenie.