BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Vo štvrtok 8. marca mal v slovenských i českých kinách premiéru nový český film Štyri slnká (2012) režiséra a scenáristu Bohdana Slámu.
Novinka tvorcu oceňovaných snímok Štěstí (2005) a Venkovský učitel (2007) je príbehom rodiny z menšieho mesta, ktorá sa snaží navzdory mnohým prekážkam žiť lepšie. „Tento film nie je ani tak o chabých sociálnych pomeroch, ale skôr o kríze vzťahov a únave zo života,“ povedala o snímke v rozhovore pre agentúru SITA herečka Anna Geislerová, predstaviteľka hlavnej ženskej postavy Jany.
„Ženská tam ťahá rodinu a nastane situácia, v ktorej to buď ustojí alebo nie. Ona to neustála, našla si svoj únik a dopadlo to pre všetkých zle,“ dodala držiteľka rekordných piatich Českých levov.
Režisér a scenárista diela Bohdan Sláma uviedol, že sa film snažil nakrútiť čo najautentickejšie. „Film zobrazuje život v určitej metafore. Ale to, čo tam ľudia riešia, je pre mňa veľmi reálne. Ak existujú ľudia, ktorým sa nikdy nestalo nič, čo sa stane tým postavám, tak je možné, že ich to zaujímať nebude, ale skôr si myslím, že sme všetci istým spôsobom nedokonalí, tie postavy taktiež chybujú, a v tomto zmysle to aj film zobrazuje,“ priblížil 44-ročný tvorca.
Sláma mal s postavami dôverný vzťah
Sláma na margo autenticity prezradil, že bolo pre neho prirodzené, aby mal s postavami dôverný vzťah a poznal ich. „Nie je tam nič, čo by som zažíval priamo ja, ale sú to pocity, ktoré človek má sám zo seba či blízkych. Postavy musím poznať, aby som im rozumel, aby som vedel, ako sa správajú. Potom som si predstavoval, ako sa zachovajú v istých situáciách, do ktorých sa dostanú a to už je naozaj fikcia. Stále to však vychádza z citu, ktorý nemôžem nemať z vlastných skúseností,“ povedal filmár, ktorý začínal ako asistent réžie snímky Dedičstvo alebo Kurvahošigutntag (1992).
Už pri písaní scenára k tragikomédii s mystickou vložkou režisér a zároveň scenárista filmu Štyri slnká uvažoval nad tým, že Janu by mohla stvárniť Anna Geislerová. V ostatných prípadoch to ale takto vopred jasné nebolo.
„Výber postáv konzultujem okrem ženy s ľuďmi so štábu, s producentmi, hlavným kameramanom. Je to proces, ktorý napríklad pri tomto filme trval až rok. Pretože nejde len o to, aby sme obsadili jedného do jednej úlohy, ďalšieho do druhej. Ide najmä o to, ako tí dvaja spolu fungujú. Napríklad toho chlapca (syna hlavnej postavy Jany, pozn. SITA) sme našli ako neherca. Následne sme k nemu pridali filmových rodičov, skúšali sme si s nimi najťažšie scény a fungovalo to. Po tých scénach som bol presvedčený, že nikto nemôže nadobudnúť pocit, že tí traja netvoria unitárnu jednotku,“ povedal Sláma.
Geislerová sa na rolu Jany špeciálne nepripravovala
Tridsaťpäťročná Geislerová sa na svoju postavu chcela patrične pripraviť, no napokon jej to nevyšlo, čo sa v konečnom dôsledku podľa jej vlastných slov ukázalo ako najlepšie. „Keď sme s Bohdanom nakrúcali Štěstí, boli sme zatvorení v blázinci s bláznami. V tomto prípade je to o zdanlivo obyčajných veciach, avšak musí to byť podané tak, aby sa s tým ľudia dokázali stotožniť a bolo to vierohodné. Myslela som si, že to predtým spracujem s nejakým divadelným režisérom. Potom som však dospela k tomu, že najlepšou prípravou bude nepripravovať sa, že to nechám tak a pôjdem na to s čistou hlavou. Neskôr sa to ukázalo v rámci kontinuálneho nakrúcania ako dobrý nápad,“ povedala herečka známa z filmov ako Requiem pro panenku (1992), Jízda (1994), Výchova dívek v Čechách (1997), Kytice (2000), Výlet (2002), Želary (2003), Kráska v nesnázích (2006), Medvídek (2007) či Občiansky preukaz (2010).
Okrem Anny Geislerovej a predstaviteľa hlavnej mužskej postavy Jaroslava Plesla si v snímke s hudbou od českých punk-rockových skupín zahrali aj Karel Roden, Jiří Mádl, Klára Melíšková, Anička Bubeníková či Vladimír Merta.
Blízko k filmovej úlohe mal aj spevák Márdi z kapely Vypsaná fixa. „Keď som uvažoval o obsadení postavy Fogiho, tak som urobil taký konkurz. Pozval som vtedy aj Márdiho. Muzikantov mám rád, pretože sú to osobnosti, ktoré majú podľa mňa k herectvu veľmi blízko. Mali sme skúšku, bol výborný, ale s Aničkou sa mi to tak nehodilo, nevytvárali to napätie. Potom mi navrhol, že by nám spravil aspoň hudbu. Keďže mám Vypsanú fixu rád, prišlo mi to zaujímavé. Pre nich to bola výzva a ja som rád, ako to dopadlo,“ priblížil Sláma.
Režisér opäť nezabudol ani na slovenskú herečku Zuzanu Kronerovú, ktorá je pre neho podľa vlastných slov amuletom. „Som rád, že tam je, aj keď ide o maličkú rolu. Vo filme sú totiž dôležité každé maličkosti. Zahrala to perfektne, ja mám tú postavu rád, aj keď sa tam mihne iba na chvíľku,“ poznamenal rodák z Opavy. Čoskoro 60-ročná Zuzana Kronerová si vo filme zahrala majstrovu ženu.
V Amerike snímka súťažila ako celovečerný film
Snímka Štyri slnká mala svetovú premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale Sundance, ktorý sa konal od 19. do 29. januára v amerických mestách Park City, Salt Lake City a Ogden. Film tam súťažil v sekcii celovečerných hraných filmov World Cinema Dramatic Competition.
Bohdan Sláma si príležitosť byť na takomto prestížnom podujatí veľmi cení. „Pre nás bolo úspechom už len to, že sme sa na ten festival dostali. Každý rok sa tam prihlási asi tritisíc filmov, pričom vezmú asi dvanásť a my sme boli medzi nimi. Po projekcii boli ľudia, ktorým sa ten film páčil, boli dokonca dojatí,“ opísal skúsenosti z USA režisér.
Bohdan Sláma má už v hlave niekoľko ďalších nápadov na filmy, no od myšlienkam k realizácii býva často dlhá cesta. „Najťažšie je napísať scenár s príbehom, na základe ktorého by malo zmysel robiť film. To je určite tá najťažšia práca,“ povedal režisér.
Ten okrem iného ocenil dlhodobú veľkorysosť Českej televízie. „Dúfam, že takto bude čím skôr postupovať aj Slovenská televízia, pretože mám pocit, že týmto nedostatkom v súčasnosti slovenský film dosť trpí,“ poznamenal na záver rozhovoru režisér.
Trailer k filmu Štyri slnká