ZÜRICH 5. júna (WEBNOVINY) – Ruskí a katarskí hostitelia futbalových majstrovstiev sveta 2018, respektíve 2022 môžu zatiaľ spávať pokojne, ale bezprecedentný scenár zmeny dejísk nie je úplne vylúčený. Myslí si to švajčiarsky profesor práv so špecializáciou na boj proti korupcii Mark Pieth.
„Keby sa našli dôkazy o tom, že rozhodujúca časť hlasov bola kúpená nezákonným spôsobom, mohol by to byť dôvod na zmenu. Úplne by som túto možnosť nevylúčil, hoci sa s ňou spája ešte príliš veľa otázok,“ povedal Pieth.
Podozrenie z kupovania hlasov vo voľbách exekutívy FIFA z decembra 2010 vyšetruje švajčiarska generálna prokuratúra, ktorá krátko pred minulotýždňovým kongresom riadiaceho orgánu svetového futbalu v Zürichu začala trestné stíhanie neznámeho páchateľa a pri prehliadke sídla organizácie zhabala elektronické údaje. Paralelne sa prevalil aj škandál s finančnými podvodmi vysokých funkcionárov FIFA – siedmich zo štrnástich aktérov vzali priamo vo Švajčiarsku do väzby, prípad vyšetrujú americké úrady. Sepp Blatter pre obe aféry stratil pôdu pod nohami a štyri dni po piatom víťazstve vo voľbách prezidenta oznámil, že odstúpi.
Druhý muž FIFA nechce odstúpiť, Warner vraj odhalí tajomstvá
´Biely Pelé´ môže nahradiť Blattera, Jordánci chcú princa
Reakcie na Blattera: Veľký tresk vo FIFA, dobre pre futbal
Korupčný škandál doľahol na Blattera, šéf FIFA končí
Prípravy na oba šampionáty sa nezastavili. Rusi už preinvestovali väčšinu z rozpočtu 12,4 miliardy amerických dolárov, tri štadióny sú dokončené a na ďalších deviatich sa pracuje. Katarčania majú rozostavaných päť štadiónov, plánujú minúť až 200 miliónov USD.
Podľa Pietha je teraz kľúč k otázke, kde sa turnaje budú konať, v rukách vyšetrovateľov. „Bola by to trápna situácia, keby sa zistilo, že niekto preukázateľne kúpil dva alebo tri hlasy. Otázne je, či by to stačilo na takú zásadnú zmenu,“ dodal Pieth.