BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Poburujúcim neuznaním demokratických inštitútov je podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) nerešpektovanie generálneho prokurátora zvoleného vo verejnej voľbe, ako to avizoval predseda Smeru-SD Robert Fico. „Je to neuznanie demokratických inštitútov, a pre mňa je to poburujúce a považujem to v tejto fáze za vydieranie a vyhrážanie sa,“ povedala dnes na brífingu v parlamente. Verejná voľba je podľa Žitňanskej v zastupiteľskej demokracii nástrojom na kontrolu poslancov, ako vykonávajú mandát od voličov. „Preto verejnú voľbu považujem za absolútne demokratický inštitút a je na výbere poslancov, či zvolia verejnú alebo tajnú voľbu,“ vyhlásila ministerka. Poznamenala, že verejná voľba je zakázaná len v prípadoch, keď to predpisuje Ústava SR.
Verejná voľba je podľa Fica nedemokratická
Predseda Smeru-SD v parlamente v utorok kritizoval plánovanú verejnú voľbu generálneho prokurátora, ktorú označil za nedemokratickú. Ak sa jeho strana po najbližších parlamentných voľbách stane súčasťou vládnej koalície, nebude podľa neho rešpektovať generálneho prokurátora zvoleného vo verejnej voľbe.
Prokurátori sa majú vyberať transparentne
Poslanci dnes v parlamente v prvom čítaní schválili Žitňanskej novelu zákona o prokuratúre, čím podporili výberové konania na miesta prokurátorov a stransparentnenie rozhodovania prokuratúry. Výhrada dočasného šéfa Generálnej prokuratúry SR Ladislava Tichého, že zákon môže skončiť na Ústavnom súde SR, považuje ministerka za prirodzené ľudské správanie. „Pán prvý námestník je súčasťou existujúceho systému prokuratúry a tá dnes predstavuje uzatvorený systém, kde prokurátori rozhodujú svojím spôsobom sami o sebe a žiadny takýto uzatvorený systém sa dobrovoľne neotvára verejnej kontrole,“ vysvetlila. Nazdáva sa však, že zákon je z ústavného hľadiska v poriadku. „Vždy, keď predkladám návrhy zákonov, musím byť presvedčená, že mám dostatok argumentov na to, aby som mohla ísť obhajovať aj na ústavný súd,“ podčiarkla.
O novele rokovacieho poriadku, ktorá má verejnú voľbu prokurátora umožniť, budú zákonodarcovia v druhom čítaní rokovať na aktuálnej 16. schôdzi.