BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Vláda otvorene klame ľudí, keď im hovorí, prečo na Slovensku rastú ceny. Vyhlásil to v utorok na tlačovej konferencii v reakcii na zverejnené údaje o januárovej harmonizovanej inflácii v Európskej únii predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico. Na medzimesačnej báze totiž ceny na Slovensku stúpli v rámci únie najvyššie o 2,1 %, kým vo väčšine krajín eurozóny ceny oproti decembru naopak klesali. „Ako potom obstojí argument premiérky Radičovej, že za zdražovanie môže cena ropy a ceny potravín,“ konštatoval Fico s tým, že podľa Smeru môže za väčšinu rastu cien konsolidačný balík prijatý vládou Ivety Radičovej.
Podľa Fica sú tieto výsledky zahanbujúce a legitímna je otázka, či premiérka Radičová a jej ekonomickí ministri zvládajú svoje úlohy. Ako dodal, nasledovať by mal návrh na vyslovenie nedôvery vláde, ale opozičný Smer pôjde tentoraz inou cestou. Na mimoriadnej parlamentnej schôdzi chcú prerokovať vlastné návrhy na zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) opäť na 19 %, zavedenie 6-percentnej DPH na predaj z dvora, na osobitnú daň pre banky a zákon na zabránenie privatizácie teplární. „Dávame vláde šancu na reparát. Pri týchto návrhoch sa ukáže pravá tvár tých politikov, ktorí sedia vo vláde a ktorí mali pred voľbami plné ústa životnej úrovne ľudí,“ povedal.
Spotrebiteľské ceny merané harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) v prvom mesiaci tohto roka medziročne stúpli o 3,2 %. Vyplýva to z údajov uverejnených Štatistickým úradom SR. Ešte v decembri pritom medziročná harmonizovaná inflácia dosahovala 1,3 %. Priemerná ročná miera inflácie tak v januári oproti decembru stúpla hneď o 0,3 percentuálneho bodu na 1 %. V medzimesačnom porovnaní ceny podľa harmonizovaného indexu stúpli v januári oproti decembru o 2,1 %, kým v decembri oproti novembru rástli o 0,2 %.
Medziročná aj medzimesačná inflácia na Slovensku bola v januári vyššia v porovnaní s infláciou v rámci celej eurozóny aj v porovnaní s priemerom celej Európskej únie. Kým v eurozóne bola medziročná inflácia 2,3 % a v rámci celej EÚ 2,7 %, na Slovensku bola 3,2 %. Medzimesačná inflácia eurozóny bola v januári mínus 0,7 % a inflácia celej EÚ mínus 0,4 %. Na Slovensku ceny medzimesačne vzrástli o 2,1 %.