Fico: V boji proti korupcii je dôležité motivovať ľudí pri hlásení týchto trestných činov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREMIÉR: Seminár o korupcii na Slovensku
Premiér Robert Fico. Foto: SITA/Marko Erd
  • aktualizované 30. mája o 13:36

BRATISLAVA 30. mája (WebNoviny.sk) – V boji proti korupcii je dôležité motivovať a povzbudzovať ľudí pri hlásení týchto trestných činov.

V úvodných vystúpeniach na seminári O ochrane oznamovateľov korupcie, ktorý organizuje v utorok v Bratislave Úrad vlády SR v Bratislave, sa na tom zhodli premiér Robert Fico a policajný prezident Tibor Gašpar.

Na seminári sú zástupcovia OECD, vedúci služobných úradov, zamestnanci zaoberajúci sa ľudskými zdrojmi a zástupcovia tretieho sektora.

Zlepšenie postavenia oznamovateľov korupcie

Premiér vyhlásil, že boj s korupciou sa nedá vyhrať len dobrou legislatívou či na seminároch. Dôležitá je uvedomelosť ľudí, ich odhodlanie a občianska statočnosť. Premiér v tejto súvislosti zdôraznil, že treba zlepšiť postavenie oznamovateľov korupcie.

Nechce túto legislatívu šiť horúcou ihlou. Spomenul však, že by sme mohli ísť až tak ďaleko, že v mimoriadne závažných prípadoch by oznamovateľovi korupcie mohol byť ponúknutý mechanizmus zmeny identity tak, ako je to v prípade svedkov. Dodal, že je tu aj možnosť odmeňovania oznamovateľov.

Fico zároveň zdôraznil, že ľudia sa musia aj báť, výraznejšiu úlohu musí zohrať represia, ktorá nemôže nikoho nechať pokojným.

Výsledky nie sú nulové

Prezident policajného zboru Gašpar na úvod seminára uviedol, že je nesmierne dôležité monitorovať korupciu v čase jej páchania. Vtedy má aj polícia výsledky a väčšinou prípady končia dohodou o vine a treste. Ak sa korupčné správanie oznámi neskôr, je malá úspešnosť objasnenosti prípadov.

Ľudí podľa Gašpara treba motivovať oznamovať korupciu a oznamovatelia by sa mali cítiť komfortne, zdôraznil. Boj s korupciou však nie je podľa policajného prezidenta čierno-biely a ani výsledky nie sú nulové, ako sa niekedy prezentuje, zdôraznil.

Ľudia nemajú dôveru v inštitúcie a ich vedenia

Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play zdôraznila pre média, že v boji proti korupcii musíme odstrániť základnú bariéru, a to je to, že ľudia nemajú dôveru v inštitúcie a ich vedenia. Samozrejme, je potom potrebná aj ochrana oznamovateľov, dodala. Wienk si myslí, že na Slovensku je legislatíva v mnohých oblastiach nadštandardná.

„My dlhodobo hovoríme, že musíme byť lepší v implementácii a politici a predstavitelia štátnej správy musia na konkrétnych krokoch ukazovať, že ľudia im môžu dôverovať,“ vyhlásila.

V tomto smere označila za pozitívne minulotýždňové verejné vypočúvanie kandidátov na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), a takéto štandardy by mali platiť aj pri iných inštitúciách, myslí si programová riaditeľa Aliancie Fair-play.

Gabriel Šípoš z Transparency International Slovensko uviedol, že ľudia musia mať pocit, že keď naberú odvahu a idú korupciu nahlásiť, ten, koho označia, skončí aj za mrežami. V tomto sú podľa neho rezervy, lebo dôležitý je výsledok. Vláda sa sústredí na ochranu ľudí, ale Šípoš si nemyslí, že to až tak pomôže.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriel ŠípošRobert FicoTibor GašparZuzana Wienk