BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Slovensko čakajú lepšie časy, čo by mali pocítiť aj ľudia. Vyhlásil to v stredu po rokovaní vlády premiér Robert Fico v reakcii na aktuálnu makroprognózu zverejnenú Národnou bankou Slovenska (NBS). „Sme na trajektórii rastu. Sme pred rokmi, ktoré budú podstatne bohatšie, a to nás samozrejme vedie aj k rôznym úvahám, ako sa teraz postaviť k verejnosti, keď sa rovnako ako podnikateľská sféra či banky zúčastnila na konsolidácii verejných financií,“ povedal Fico na tlačovej konferencii.
Ako dodal, pozitívne čísla umožnia, aby sa vláda postavila k verejnosti podstatne pozitívnejšie a ľudia by mali z úspešnej konsolidácie a oživovania hospodárskeho rastu pocítiť určitý profit. „A my ukážeme v krátkom čase tieto opatrenia, ktoré budú na Slovensku zrealizované,“ tvrdí premiér.
Ministerstvo odmietlo väčšinu pripomienok k dani z príjmov
Konkrétne opatrenia zatiaľ nepredstavil. Urobiť tak chce po mimoriadnom programovom sneme Smeru-SD, ktorý zvolal na 28. júna. Naznačil však, že niektoré z nich by sa mali týkať ceny plynu a minimálnej mzdy. Ceny plynu by podľa premiéra mali výrazne klesnúť a minimálna mzda by mala stúpnuť. Nevylúčil ani možnosť, že by vzrástla na 400 eur tak, ako to požadujú odborári.
Národná banka Slovenska v utorok zverejnila svoju aktuálnu prognózu, podľa ktorej by hospodársky rast v tomto roku mal dosiahnuť 2,4 % hrubého domáceho produktu. V nasledujúcich dvoch rokoch by mal rast ekonomiky ďalej zrýchľovať až po 3,5 % v roku 2016. Podľa centrálnej banky pritom možno očakávať narastajúci príspevok domácej spotreby k rastu hospodárstva, čo je po dlhom období jednoznačného ťahania hospodárstva zahraničným dopytom dobrá správa. Rast ekonomiky by sa mal pritom podpísať aj na raste zamestnanosti a nízka inflácia podporí aj solídny rast miezd.
Po tom, čo štát ovládol Slovenský plynárenský priemysel (SPP), premiér Robert Fico už oznamuje výrazný pokles regulovaných cien zemného plynu. Na nižšie ceny plynu sa tak môžu tešiť predovšetkým domácnosti. Predseda vlády zatiaľ nechcel prezradiť, o koľko percent bude slovenský dominantný dodávateľ plynu žiadať regulačný úrad znížiť ceny plynu.
„Teraz pripravujeme číslo, ktoré budeme môcť verejnosti ponúknuť. Chceme sa priblížiť k sumárom v rokoch 2015 a 2016, k dvojcifernému zníženiu cien plynu. Presné čísla budú oznámené 28. júna na programovom sneme,“ povedal na tlačovej besede po stredajšom rokovaní vlády Fico.
Štát sa stal definitívne jediným vlastníkom SPP minulý týždeň, keď sa zavŕšil proces prevzatia 49-percentného podielu SPP od českej spoločnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). Štát prevzal plynárne hlavne preto, že chcel ovládnuť cenotvorbu zemného plynu pre odberateľov v najväčšom slovenskom dodávateľovi plynu.
Ceny zemného plynu sa menili naposledy začiatkom tohto roka. Od Nového roka klesli ceny plynu pre domácnosti v priemere o 0,23 %. Najviac sa znížili ceny plynu pre domácnosti, ktoré plynom kúria, a to o 0,24 percenta. Najmenej klesli domácnostiam, ktoré plyn využívajú len na varenie, v priemere o 0,12 %. Ceny plynu znížil regulačný úrad aj malým podnikom. Týmto odberateľom poklesli ceny plynu o 6,53 percenta.