Fico: Slovensko zavedenie povinných kvót nikdy nepodporí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico: Slovensko zavedenie povinných kvót nikdy nepodporí
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Slovensko bude trvať na odmietaní povinných kvót aj vtedy, ak proti budeme len my. Vyhlásil to predseda vlády Robert Fico na tlačovej konferencii, na ktorej spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom informovali o výsledkoch pondelňajšieho stretnutia ministrov vnútra európskej dvadsaťosmičky.

Fico zopakoval svoje stanovisko, že slovenská vláda kvóty odmieta, pretože ich považuje za iracionálne. „Je to nejaká nálepka, ktorú si vymysleli niektoré členské štáty Európskej únie a sú presvedčené, že touto nálepkou dokážeme vyriešiť obrovskú krízu, ktorá je pravdepodobne najväčšia od konca druhej svetovej vojny,“ uviedol Fico. Pondelňajšia Rada ministrov vnútra preto podľa neho nedospela k politickým záverom. Problém s kvótami mali podľa Kaliňáka okrem krajín Visegrádskej štvorky aj Rumuni a Lotyši, návrh sa nepáčil ani Veľkej Británii.

Kvóty odmietne, aj keby tak zablokoval summit

Premiér sa domnieva, že by bolo veľmi správne, aby o takejto zásadnej veci rozhodovali premiéri a prezidenti na summite. Zdôraznil, že kvóty odmietne, aj keby tak mal zablokovať summit. Ten podľa Fica EÚ nechce zvolať preto, lebo by na ňom odznelo, „že niekto podporuje občiansku vojnu v Sýrii, pravda o tom, čo sa udialo v Líbyi“.

Fico s Kaliňákom však ocenili, že už sa začína dostávať do popredia myšlienka lepšej ochrany vonkajšej schengenskej hranice, ale takisto sa hovorí aj o zriadení tzv. hot-spots, čiže bezpečných miest, kde by migrantov identifikovali. Ako dodal Kaliňák, tieto bezpečné miesta by mali byť na hraničných priechodoch v Taliansku a Grécku a považoval by za správne, ak by s tým Turecko súhlasilo, aby bol takýto tábor aj tam. Kaliňák si myslí, že rokovania a spolupráca s Tureckom mali prebiehať už dávno.

V Európskej únii sa objavili vyjadrenia, že krajiny, ktoré povinné kvóty odmietnu, by mali prísť o eurofondy. S tým Fico nesúhlasí, tvrdí, že eurofondy sú určené na stieranie regionálnych rozdielov a žiadna krajina EÚ nemôže byť takto potrestaná za to, že má na riešenie nejakého problému iný názor. „Ak si niekto myslí, že takéto bububu na nás zapôsobí, je na veľkom omyle,“ vyhlásil.

Odvoláva sa na európsku legislatívu

Skonštatoval, že takýto postup nemá ani oporu v európskej legislatíve. „To, že veľké štáty narazili na názorový odpor, neznamená, že nás niekto bude vydierať alebo sa nám budú vyhrážať,“ povedal Fico. Tieto vyjadrenia podľa Fica môžu viesť k obrovskej kríze v rámci EÚ. Zároveň však dodal, že takýto návrh oficiálne nie je na stole. Ak by bol, „budeme sa brániť“.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Kaliňák s Ficom takisto uviedli, že pri ochrane slovenských hraníc budú „postupovať striktne podľa platných právnych predpisov“. Každý jeden migrant, ktorý nelegálne prekročí naše hranice, bude zadržaný, dodal premiér. Ako uviedol šéf rezortu vnútra, v noci z pondelka na dnes na hraniciach zadržali tri skupiny, ktoré sa snažili slovenské hranice prekročiť. Išlo o približne 37 ľudí, predovšetkým zo Sýrie. Traja prevádzači budú obvinení a súdení, migranti sa nachádzajú v útvaroch policajného zaistenia.

Ak predseda Európskej rady Donald Tusk nezvolá mimoriadny summit, téme migrácie sa budú opäť venovať ministri vnútra 8. októbra. Tusk pred pondelňajšou Radou ministrov avizoval, že ak nedôjde k dohode, zváži zvolanie summitu do konca septembra.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TuskRobert FicoRobert Kaliňák