Vláda Roberta Fica (Smer-SD) v minulosti podľa Igora Matoviča (OĽaNO) stále hájila názor, že zvolení poslanci v Národnej rade SR sú tu od toho, aby rozhodovali.
„Zrazu dnes Fico, keď vie, že mu tečie do topánok a vidí, že postupne začína podpora mafiánskeho spolku Smeru jeden a Smeru dva klesať medzi ľuďmi, si zrazu na tých ľudí spomenul,“ uviedol Matovič na stredajšej tlačovej besede po hlasovaní o novele ústavného zákona, v ktorom poslanci odsúhlasili, že volebné obdobie Národnej rady SR bude možné skrátiť uznesením.
Ochrana volebného systému
Predseda strany Smeru-SD Fico stále podľa Matoviča hovorí o tom, ako ľuďom koalícia berie moc. „V roku 2012 hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti počas vlády Roberta Fica predložilo návrh na úplne zrušenie kvóra pri referende. Ako hlasovali „smeráci“ a sám Fico? Všetci komplet proti. V roku 2017, 2018 a 2019 sme opäť predložili návrhy na zníženie kvóra, najprv, tuším, na 30 a potom dvakrát na 25 percent. Ani raz tento návrh nepodporili,“ objasnil líder OĽaNO.
Parlament schválil novelu ústavy, ktorá umožní predčasné voľby (video)
Matovič ďalej uviedol, že je hrdý na „prepašovanie“ ochrany volebného systému do Ústavy SR. Smer-SD, Hlas-SD a Republika sa podľa neho dohodli, že po nasledujúcich voľbách zmenia volebný systém 76 poslancami.
Ústavná väčšina
„To, čo mali dohodnuté strany Smer-SD, Hlas-SD a hnutie Republika bude o to horšie a ťažšie realizovateľné. Samozrejme, už dnes vraveli, ako sa v parlamentných voľbách pokúsia získať ústavnú väčšinu, aby to zmenili, ale bude to o to náročnejšie,“ povedal šéf OĽaNO s tým, že po stredajšom hlasovaní sa im to už nepodarí.
Kto hlasoval za zmenu ústavy? Proti boli smeráci, Hlas-SD, Gyimesi, Tabák aj ďalší
„Som rád, pretože to je ochrana demokratických pravidiel. Keď niekto bude chcieť zmeniť volebný systém na Slovensku, bude musieť nájsť 90 hlasov v parlamente,“ doplnil.
Nepodporili Šeligov návrh
Matoviča zároveň mrzí, že poslanci Sme rodina nepodporili pozmeňujúci návrh k novele ústavného zákona od nezaradeného poslanca Juraja Šeligu (Za ľudí), ktorý mal ukotviť Špecializovaný trestný súd a Úrad špeciálnej prokuratúry v ústave.
„Mrzí nás to úplne rovnako, ako keď nepodporili zmenu paragrafu 363 Trestného poriadku. Toto konanie hnutia Sme rodina ma najviac mrzí za posledné tri roky,“ dodal.