BRATISLAVA 10. januára (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico sa nestretne so zástupcami Únie autodopravcov Slovenska (UNAS), pokiaľ nestiahnu kamióny, ktoré stále blokujú v Bratislave Rožňavskú ulicu. „Ponúkam individuálnym dopravcom stretnutie za podmienky, že nebudú robiť z cestujúcich a ľudí v Bratislave a v iných mestách rukojemníkov svojich politických a ekonomických požiadaviek. Vážim si ich prácu. Nech odídu z tých ulíc a som pripravený s nimi rokovať,“ zopakoval Fico podmienku stretnutia s malými a strednými autodopravcami v nedeľňajšej diskusnej relácii STV O 5 minút 12.
Namiesto toho premiér inicioval na pondelok rokovanie o mýte so sociálnymi partnermi, napríklad Združením cestných dopravcov Česmad. Z rokovania by podľa premiéra mal vzísť návrh určitých opatrení pre vládu. Mýto podľa Fica funguje a problémom protestov podľa neho nie je ani tak samotné mýto, ako to, že treba platiť za používanie diaľnic.
„Kamióny zatiaľ nesťahujeme,“ reagoval pre agentúru SITA jeden z koordinátorov UNAS Rudolf Páleš. Na otázku, či ich neskôr stiahnu, len dodal, že vedenie únie autodopravcov sa stretne večer v Bratislave a bude o tom rokovať.
V piatok Fico avizoval, že je pripravený v pondelok 11. januára o 10:00 zorganizovať stretnutie so zástupcami Únie autodopravcov Slovenska, nespokojnými s podmienkami fungovania elektronického výberu mýta. Premiér stretnutie podmienil tým, aby ukončili všetky aktivity, ktoré znepríjemňujú život verejnosti. Premiér chcel na rokovanie pozvať aj ministra dopravy Ľubomíra Vážneho a predstaviteľov prevádzkovateľa mýtneho systému, spoločnosti SkyToll.
Nespokojní autodopravcovia všetky svoje protestné aktivity neukončili. Kamióny od štvrtkového rána naďalej blokujú v Bratislave Rožňavskú ulicu v jazdnom pruhu smerom do mesta. Členovia organizačného výboru Únie autodopravcov Slovenska na piatkovom večernom rokovaní vo Zvolene ako prejav dobrej vôle rozhodli o prerušení protestných aktivít na ostatnom území Slovenska do pondelka.
Malí a strední autodopravcovia žiadajú zníženie spotrebnej dane z motorových palív na priemernú úroveň okolitých krajín – benzín na 0,371 eura a naftu na 0,298 eura za liter. Chcú aj zníženie dane z motorových vozidiel, ako kompenzáciu za zavedenie elektronického mýta. Podľa autodopravcov by malo byť aj pozastavené fungovanie mýtneho systému až do prepracovania mapy spoplatnených ciest 1. triedy a mapa by mala byť rozdelená na podrobnejšie úseky s presným meraním skutočne najazdených kilometrov. Ďalšou požiadavkou je označenie všetkých spoplatnených úsekov ciest informačnou tabuľou na začiatku a konci úseku.
SITA