POZSONY március 19. (WEBNOVINY) – Robert Fico kormányfő és más szlovák politikusok is illetéktelenül reagáltak Sólyom László magyar köztársasági elnök kijelentéseire és szerencsétlenül kommentálták a szakmai, s nem politikai kérdéseket, véli Petőcz Kálmán, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának szóvivője.
Sólyom Lászlónak azt a kijelentését, hogy a szerbiai, romániai és szlovákiai magyar kisebbségnek idegen nyelvként kellene tanulnia az adott ország államnyelvét, Fico Szlovákia integritása elleni támadásnak és az ország belügyeibe való beavatkozásnak minősíti.
„A párbeszéd alapját érvek és ne sértegetések képezzék“ – jelentette ki sajtótájékoztatón Petőcz. Minden embernek csak egy anyanyelve van, amelyre alapozva megtanulhat más nyelveket is. Szerencsétlen lépésnek tartja, hogy Ján Mikolaj oktatási miniszter azonnal ellenőrzésekkel és tanfelügyelőkkel fenyegetőzik a magyar tanítási nyelvű iskolákban, holott az ellenzőrzés okának és tárgyának a szakmai kritériumai nincsenek tisztázva.
Pék László, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke kifejezte azt a meggyőződését, hogy a szlovák kormányfő hisztérikusan reagált a magyar köztársasági elnök szavaira. Mikolajnak azt a javaslatát pedig, hogy tartsanak tanfelügyelői ellenőrzést a magyar tanítási nyelvű iskolákban, a Szlovák Nemzeti Párt választási kampánya nyitányának tekinti. Szerinte a miniszter az elmúlt négy év alatt inkább csak rögtönzött a minisztériumban, amiről a rossz minőségű jogi normák tanúskodnak a legékesebben. Pék szerint a magyar tanítási nyelvű iskolák tanulóinak a szlovák nyelvtudása ugyanúgy lehet hiányos, mint a matematika- vagy a fizikatudása.
Fibi Sándor, az egyik dunaszerdahelyi alapiskola igazgatója azt állítja, a szlovák nyelvoktatás már 40 éve gondot jelent. A legnagyobb problémát abban látja, hogy bár a tanítóknak tudniuk kell a nyelvtant és minden egyebet, de senki nem készítette őket fel arra, milyen módszerrel oktassák a szlovák nyelvet. És figyelmeztet arra, hogy a magyar nyelv teljesen más, mint a szlovák. Példaként hozta fel, hogy míg a szlovák nyelv három nemet különböztet meg, a magyar nyelben nincsenek gramatikai nemek. Módszertani szempontból tehát a szlovákot a magyar iskolákban idegen nyelvként kell oktatni, mivel a tanulók számára az anyanyelvüktől lényegesen eltérő idegen nyelvről van szó.
Pék László hangsúlyozta a sajtótájékoztatón azt is, hogy a magyar tanítási nyelvű iskolák a lehető legnagyobb súlyt fektetik a szlovák nyelv oktatására, s ennek prioritása van a tantárgyak között. Szerinte az iskoláknak főleg nyugalomra, bizalomra, didaktikai segédeszközökre és pénzre van szükségük. A lehető legjobb eredmények elérése érdekében a szlovákot osztott osztályokban oktatják, ami azt jelenti, hogy 12 tanulónál nincsenek többen a szlovák órán.
SITA