Desiaty ročník Festivalu slobody bude vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu iný – hoci niektoré tradičné súčasti programu nie je možné uskutočniť, diskusie budú vysielané v rozhlase alebo cez internet. Program tak bude dostupnejší pre divákov, ktorí by pre rôzne okolnosti nemohli prísť osobne.
Festival slobody začínal ako filmová prehliadka s programom pre študentov i verejnosť. Postupne do programu podujatia, ktoré organizuje Ústav pamäti národa, pribúdali diskusie, výstavy, divadelné predstavenia či koncerty, až sa z neho stal multižánrový medzinárodný festival. Jeho desiaty ročník však bude, podobne ako mnoho iných udalostí počas roku 2020, nezvyčajný a ovplyvnený opatreniami proti šíreniu koronavírusu.
Dobrou správou však je, že diskusie či otvárací koncert, ktoré by pre divákov mimo Bratislavy mohli byť ťažšie dostupné, budú prostredníctvom rozhlasu či internetu vysielané naživo alebo online a prístupnejšie.
Celý rad podujatí otvorí v pondelok 9. novembra Festival slobody pod Pyramídou a diskusia určená najmä študentom gymnázií a stredných odborných škôl, v ktorej historici priblížia Akciu K a Akciu R. Po týchto násilných zásahoch komunistického režimu proti mužským a ženským reholiam, ktorými sa režim snažil zlikvidovať život v československých kláštoroch, nasledovali desaťročia tvrdého útlaku. Diskusiu bude naživo vysielať Rádio Devín od 9:00 hod.
Dve tváre disentu – tak znie názov slávnostného otváracieho večera Festivalu slobody, ktorý prostredníctvom koncertu priblíži občiansky a náboženský disent v období komunistickej totality. Počas koncertu, ktorý bude od 17:00 hod. naživo vysielať Rádio Devín, vystúpi pesničkár Edo Klena a skupina Kapucíni.
Oceňovanie umeleckých a dokumentárnych prác žiakov a študentov, ktorí sa zapojili do súťaže Klubu ’89 na tému Naša nedávna história – Druhá svetová vojna, budú môcť záujemcovia sledovať 11. novembra od 10:00 hod. aj online. V programe budú uverejnené ukážky víťazných prác. Diela žiakov a študentov základných, umeleckých a stredných škôl budú vystavené do 12. decembra v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave. Víťazné práce, najmä videá, sprostredkuje aj Ústav pamäti národa.
Ďalšia diskusia – Slovenskí študenti proti režimu – priblíži študentský život, jeho podmienky, možnosti a obmedzenia štúdia pred rokom 1989. Diskutovať budú priami účastníci pochodu bratislavských študentov zo 16. novembra ’89 Dagmar Fűlle, Milan Novotný a Radoslav Števčík. Diskusia bude zverejnená na YouTube kanáli ÚPN.
Do online priestoru sa presunie aj Víkend zatvorených hraníc, ktorý sa tradične uskutočňuje na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Podujatie, ktoré vzniká v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom, nahradí online workshop pre študentov stredných škôl a medzinárodná diskusia Úteky za hranice, ktorú bude 14. novembra naživo vysielať portál SME.sk. Do debaty sa zapojí Marcin Bieniada, ktorý utiekol z komunistického Poľska a Železnú oponu prekročil na slovensko-rakúskom úseku, český spisovateľ, publicista a historik Luděk Navara a historik z Archívu Ústavu pamäti národa Peter Mikle.
Súčasťou Festivalu slobody bude aj niekoľko pietnych spomienok, ktoré vzdajú úctu obetiam Železnej opony, niekdajším študentom, ktorí sa zúčastnili protestného pochodu 16. novembra 1989, aj všetkým obetiam komunistického režimu. Aby sa zabránilo šíreniu pandémie koronavírusu, budú tieto podujatia buď neverejné alebo realizované v súlade s platnými nariadeniami.
Tradičnou súčasťou Festivalu slobody, ktorá nebude chýbať ani tento rok, sú výstavy. V budove Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave budú sprístupnené dve: Výstava Chceme slobodu! Pád komunistického režimu na Slovensku v roku 1989 zachytáva dramatické udalosti z konca roku 1989 ako aktivity študentov, zakladanie opozičných hnutí, demonštrácie či politické rokovania, ale tiež približuje skorší vývoj komunistického režimu v Československu. Druhá výstava nesie názov Vtedy na Východe, vtedy na Západe a porovnáva situáciu v novembri a decembri 1989 v Bratislave a v Košiciach. Kľúčové udalosti približuje na roky nepublikovaných fotografiách košických aj bratislavských fotografov.
V Staromestskej galérii Zichy na Ventúrskej ulici v Bratislave bude od 10. novembra do 6. decembra výstava Filozofi v novembri 1989 –
Od nepovolenej demonštrácie k študentskému štrajku. Cez archívne dokumenty a fotografie približuje priebeh udalostí na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, ktorej študenti stáli pri zrode revolučného vysokoškolského hnutia v novembri 1989.
Prehľad najdôležitejších udalostí spojených s pádom komunistického režimu zobrazuje aj výstava November 89, ktorá bude na Trojičnom námestí v Trnave od 9. do 23. novembra. Výstava sa zameriava na špecifiká revolučných dní v Trnave a okolitých mestách.
Definitívny program Festivalu slobody 2020 bude závisieť od epidemiologickej situácie, preto Ústav pamäti národa pozýva všetkých záujemcov, aby sledovali stránku www.festivalslobody.sk, kde nájdu potrebné informácie a prípadné zmeny programu.
Informačný servis