FAIR-PLAY: Najotvorenejší sú kandidáti strany SaS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SaS
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Najviac otvorených politikov pochádza z kandidačnej listiny strany Sloboda a Solidarita (SaS). Okrem siedmich sa totiž všetci zapojili do projektu Aliancie Fair-play “politikaopen,“ v ktorom kandidáti do parlamentných volieb dobrovoľne poskytujú informácie o svojom majetku, záujmoch a príjmoch nad rámec zákonných požiadaviek. Na výzvu aliancie doteraz reagovalo a majetky zverejnilo 161 kandidátov, čo je 6,3 percenta zo všetkých 2 375 kandidátov.

Desiati otvorení politici zapojení do projektu sú z kandidátky SDKÚ-DS, piati z listiny KDH, dvaja kandidáti za Most-Híd a jedna kandidátka z SDĽ. Zo súčasných poslancov parlamentu sú v projekte zapojení štyria – Daniel Lipšic (KDH), Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) a László Nagy (nezaradený). Z volebných lídrov zverejnili svoje majetky Iveta Radičová (SDKÚ-DS) a Richard Sulík (SaS). Zo strán súčasnej vládnej koalície sa do projektu nezapojil nikto. Výzvu neakceptovali ani kandidáti ďalších strán, napríklad AZEN-u, EDS či Paliho Kapurkovej. Záujem neprejavili ani kandidáti z SMK. Podrobné priznania tých, ktorí sa do projektu zapojili, si voliči môžu pozrieť na webovej stránke www.politikaopen.sk.

„Pred týmito voľbami sme po prvý raz zapojili do vytvárania tlaku na politikov, aby akceptovali vyšší stupeň otvorenosti voči občanom, aj verejnosť,“ informovala Zuzana Wienk z aliancie. Aktivitu na sociálnej sieti facebook podporilo 937 ľudí. Ako podotkla, podobné projekty fungujú aj v zahraničí, kde sa Aliancia Fair-play inšpirovala. Dlhodobým cieľom projektu „politikaopen,“ ktorý spustili v roku 2008, je získať takú masu politikov, aby sa takéto majetkové priznania podarilo presadiť aj do zákona. Informácie poskytované na základe zákona o konflikte záujmov sú podľa Wienk nedostatočné a sú nekontrolovateľné. Poukázala, že ak niekto napríklad „vlastní korzičku a vymení ju za drahú limuzínu, zo súčasných majetkových priznaní sa to občan nijako nedozvie.“

Politici, ktorí sa zapájajú do projektu, nie sú podľa Wienk automaticky tými, ktorí nemajú „nič za ušami“, ale oceňuje, že sú ochotní komunikovať. Kandidáti, ktorí nebudú zvolení, môžu požiadať o stiahnutie priznania. „Nie je žiaduce, aby sa majetkové pomery týchto ľudí dlhodobo potulovali po internete,“ vysvetlila. Zvolení kandidáti súhlasia s tým, že ich údaje budú verejne prístupné dvanásť rokov. Do volieb by na stránke mali pribudnúť dobrovoľné priznania niektorých ďalších kandidátov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicIvan ŠtefanecIveta RadičováLászló NagyLucia ŽitňanskáRichard SulíkZuzana Wienk
Firmy a inštitúcie Aliancia Fair-playSaS Sloboda a Solidarita