- aktualizované 1. marca 16:26
Podniky na Slovensku zatiaľ nemajú možnosť pripraviť sa na možný tvrdý lockdown. Vláda pritom v nedeľu odsúhlasila, že ak nové opatrenia na riešenie aktuálnej pandemickej situácie nezaberú do 21. marca, začne sa príprava na zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny. Čo bude takýto krok znamenať pre slovenské fabriky, však nateraz jasné nie je.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Ministerstvo hospodárstva SR neodpovedalo na otázky agentúry SITA, ktorých podnikov by sa prerušenie výroby týkalo a na ako dlho by museli zastať výrobné linky. Vyhlo sa aj odpovedi na možnosti prípadnej kompenzácie. „Tieto otázky sú v tejto chvíli predčasné,“ reagoval stručne rezort hospodárstva.
Napojená celá Európa
Asociácia priemyselných zväzov na plány vlády reagovala slovami, že zatvorenie priemyslu vždy považovala a stále považuje za neprípustné. „Už len debata o takomto kroku znižuje nasu dodôveryhodnosť v očiach zahraničných investorov a odberateľov. Musíme si uvedomiť, že na našu výrobu je napojená celá Európa. Jej zastavenie by tak nespôsobilo ekonomické straty iba Slovensku, ale mnohým ďalším krajinám,“ doplnil generálny sekretár asociácie Andrej Lasz.
Zákaz vychádzania, FFP2 respirátory, testovanie a COVID pozitívni si už nenakúpia. Opatrenia proti koronavírusu na Slovensku sprísnia
Na zastavenie vyroby sa pritom podľa neho ani v takomto predstihu pripraviť nedá. „Ak by niekto chcel argumentovať pravidelnými letnými odstávkami vo fabrikach, tak tie sa planujú minimalne rok dopredu,“ zdôraznil.
Desať okruhov opatrení
Kabinet v nedeľu schválil desať okruhov opatrení, ktorých cieľom má byť zastaviť nárast hospitalizácií v nemocniciach a spomaliť šírenie ochorenia COVID-19. Od 8. marca bude napríklad povinnosťou nosiť respirátor FFP2 bez filtra v obchodných prevádzkach a v mestskej hromadnej doprave, od 15. marca následne vo všetkých interiéroch, okrem prvého stupňa základných škôl.
Viac o téme: Koronavírus
Sprísnia sa kontroly prechodu štátnych hraníc, zaviesť sa má podmienka 72-hodinového negatívneho testu pre vstup na Slovensko pre pendlerov zo susedných krajín. Tiež sa navrhuje zacieliť testovanie na koronavírus na osoby s príznakmi, osoby v ohniskách a potenciálnych ohniskách. Zvýšiť sa má tiež počet kontrol vykonávaných príslušníkmi Policajného zboru.