Odporúčame:
Exporadca premiérky Martin N. ostáva vo väzbe
Sťažnosť proti prepusteniu Igora Líšku z väzby je na súde
Proti prepusteniu Igora L. z väzby podal prokurátor sťažnosť
Agentúre SITA to potvrdil tlačový a informačný odbor Najvyššieho súdu SR.
O prepustení Martina Novotného z väzby rozhodol Najvyšší súd SR na neverejnom zasadnutí na základe sťažnosti obhajoby exporadcu na rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici z 13. októbra.
Ten vtedy nevyhovel žiadosti Martina Novotného o prepustenie a neprijal ani peňažnú záruku 30-tisíc eur, pretože by mohol ovplyvňovať spoluobvinených a svedkov.
NS sa v rozhodovaní o väzbe Martina Novotného opieral o konštatovanie sudcu pre prípravné konanie ŠTS, že doteraz nebol dokumentovaný dôkaz, ktorý by aj reálne potvrdil snahu obvineného nezákonne zasiahnuť do príslušných rozhodovacích procesov.
Svedkyňa, ktorá je vedúcou kancelárie predsedníčky vlády SR, komunikáciu s obvineným potvrdzuje, avšak vylučuje, že by ju ovplyvňoval. Martin Novotný bol pritom vo väzbe práve preto, že by mohol ovplyvňovať svedkov a mariť trestné stíhanie.
Najvyšší súd prihliadal na to, že Martin Novotný je stíhaný za nepriamu korupciu
NS pri svojom rozhodovaní okrem toho prihliadol na skutočnosť, že Martin Novotný je stíhaný za prečin nepriamej korupcie, kde je horná hranica možného trestu v prípade uznania viny tri roky väzenia. Podľa trestného poriadku môžu obvineného vziať do väzby z troch dôvodov: možného úteku, ovplyvňovania svedkov alebo pokračovania v trestnej činnosti. Martin Novotný bol pôvodne vo väzbe pre druhý z nich.
Podľa sudcu sa však nepreukázalo, že by sa už v čase, keď sa mal skutok stať, snažil Martin Novotný o ovplyvňovanie svedkyne. Martin Novotný sa vrátil po prevalení kauzy z USA a spolupracoval s vyšetrovateľmi, takže možný útek ako dôvod väzby neprichádzal do úvahy, rovnako ako bolo vylúčené možné pokračovanie v trestnej činnosti. Z funkcie poradcu bol totiž odvolaný.
Exporadca premiérky Ivety Radičovej je obvinený z prečinu nepriamej korupcie v súvislosti s poskytnutím dotácie na dostavbu biatlonového areálu v Osrblí. V prípade sú od konca júla obvinení Igor Líška, Peter Kňazík a Pavol P. z prečinu nepriamej korupcie. Igor Líška je vo vyšetrovacej väzbe, ďalší dvaja muži sú stíhaní na slobode.
Z celkovej dotácie 1,6 milióna eur, ktorú na dostavbu malo dať ministerstvo školstva, financií a aj úrad vlády, si totiž nárokovali desať percent. K prebratiu úplatku došlo podľa polície 29. júla vo firme Martina Novotného. Po dokázaní viny im hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.