BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Schengenský priestor voľného pohybu si v nedeľu 14. júna pripomína 30. výročie svojho založenia. Ako agentúru SITA informovala Ingrid Ludvíková z Tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR, Schengenská dohoda bola podpísaná 14. júna 1985 a znamenala začiatok procesu, ktorý viedol k zrušeniu hraničných kontrol na vnútorných hraniciach medzi členskými štátmi.
Pôvodnými signatármi Schengenskej dohody sú Belgicko, Francúzsko, Nemecko, Luxembursko a Holandsko. Slovensko je členom tohto priestoru od roku 2007.
Slováci nepotrebujú na cestovanie pas
„Veľkou výhodou nášho členstva v Európskej únii je, že už nás v Európe nerozdeľujú hranice, ale spájajú spoločné hodnoty a záujmy. A práve slobodu pohybu a pobytu v celom Schengenskom priestore si Slováci veľmi vážia a túto slobodu aj často využívajú,“ povedal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.
Slováci sa podľa neho už nemusia obávať hraničných kontrol a cestujú voľne aj bez pasu. Vďaka spoločnej mene euro si už tiež vo väčšine krajín nemusia ani meniť peniaze. „Navyše európske občianstvo nám v celej Únii garantuje rovnaké práva ako majú občania ostatných európskych krajín,“ dodal Chrenek.
Schengenský priestor má pár výnimiek
Európania podľa údajov Európskej únie absolvujú v rámci Schengenského priestoru každoročne vyše 1,25 miliardy ciest. Schengen zaručuje neobmedzené cestovanie na území 26 štátov, ktoré sú domovom pre viac ako 400 miliónov ľudí. V rámci Schengenského priestoru môžu voľne cestovať aj štátni príslušníci tretích krajín, ktorých kontrolujú iba pri prekračovaní vonkajšej hranice.
Nespornou výhodou Schengenského priestoru je podľa Chreneka tiež väčšia bezpečnosť. Štáty si na jej zaručenie v rámci priestoru bez hraníc vymieňajú informácie na účely boja proti cezhraničnej trestnej činnosti a terorizmu. Zlepšila sa policajná spolupráca najmä prostredníctvom cezhraničného prenasledovania, cezhraničného sledovania alebo založenia spoločných policajných centier a tímov.
Súčasný schengenský priestor zahŕňa všetky členské štáty EÚ s výnimkou Spojeného kráľovstva, Írska, Cypru, Bulharska, Rumunska a Chorvátska. Naopak, patria do neho aj krajiny pridružené k Schengenskej dohode, čiže Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko.