Európsky súd zrušil uchovávanie údajov o komunikácii občanov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Odpocuvanie
Foto: falkvinge.net

BRUSEL 8. apríla (WEBNOVINY) – Najvyšší súdny orgán Európskej únie (EÚ) v utorok potvrdil, že celoeurópske nariadenie vyžadujúce uchovávanie údajov o komunikácii bežných občanov predstavuje „rozsiahle a obzvlášť závažné zasahovanie do základných práv“, a vyhlásil ho preto za neplatné.

Súdny dvor EÚ (SDEÚ) v Luxemburgu tak reagoval na sťažnosti z Rakúska a Írska spochybňujúce súlad nariadenia Európskej komisie (EK) s Chartou základných práv dvadsaťosmičky.

Vydané rozhodnutie konštatuje, že takéto zasahovanie do práva na súkromie či ochranu osobných údajov sa malo uskutočňovať bez obmedzenia na nevyhnutne nutnú mieru a vyvolávalo v „dotknutých osobách pocit, že ich súkromné životy sú predmetom neustáleho sledovania“.

Nariadenie z roku 2006 prikazovalo jednotlivým členom EÚ, aby prijali zákony vyžadujúce od poskytovateľov telekomunikačných služieb uchovávanie údajov o svojich zákazníkoch, ktoré mali v prípade záujmu sprístupniť policajným orgánom. Deklarovaným cieľom opatrenia bolo zefektívnenie boja proti organizovanému zločinu a terorizmu. Predmetom povinného uchovávania na obdobie šesť až 24 mesiacov mali byť údaje o telefonátoch alebo internetových aktivitách občanov, nie však samotný obsah komunikácie. Nariadenie medzičasom zapracovali do svojich zákonov viaceré štáty EÚ vrátane Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať