Európsky parlament a Rada Európskej únie (EÚ) sa dohodli na nových pravidlách, ktoré členským štátom eurobloku zjednodušia spoločný nákup zbraní. Nariadenie má rozpočet 300 miliónov eur a bude platiť do 31. decembra 2025. Informuje o tom portál Politico.
Európsky obranný priemysel
Dohoda o obstaraní vojenského materiálu podporí európsky obranný priemysel a „členské štáty EÚ budú môcť efektívnejšie doplniť svoje zásoby vyčerpané darmi Ukrajine“, vyjadril sa švédsky minister obrany Pål Jonson, ktorého krajina v súčasnosti drží predsedníctvo v Rade.
Poľsko dodá Ukrajine tisíce guľometov a milióny nábojov, postará sa aj o zranených ukrajinských vojakov
Od začiatku vojny na Ukrajine európske krajiny pravidelne poskytujú Kyjevu zbrane, aby mu pomohli odraziť ruskú inváziu. Tempo výroby však nie je dostatočne rýchle na doplnenie európskych zásob a obranné spoločnosti sa sťažujú, že bez zmlúv nemôžu zrýchliť.
Spoločný nákup zbraní
Nová legislatíva umožní to, že sa skupinám najmenej troch krajín, ktoré spoločne kúpia obranný materiál, časť nákladov vráti z rozpočtu EÚ. Existujú však podmienky, aby spoločnosti a projekty boli oprávnené, aby sa predišlo tomu, že únijné peniaze pôjdu zahraničným dodávateľom.
Spojené štáty potvrdili ďalšiu pomoc Ukrajine za stovky miliónov dolárov, súčasťou sú aj vozidlá Bradley a Stryker
Spoločnosti by mali byť „usadené a mať svoje výkonné riadiace štruktúry“ v EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku alebo Nórsku a nemôžu byť kontrolované „nepridruženou treťou krajinou“.
Tiež by sa mali spoliehať na zariadenia a zdroje v bloku alebo pridruženej tretej krajine, ako je zmienená trojica, pokiaľ dodávatelia obrany nemajú v Európe vhodnú infraštruktúru na výrobu predmetných zbraní.
Aby pravidlá vstúpili do platnosti, musia ich ešte formálne schváliť Rada EÚ a Európsky parlament.