Európska únia zmrazila Maďarsku takmer pol miliardy eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Orbán
Od nedele platí v Maďarsku nová ústava, ktorej tvorcom je premiér Viktor Orbán. Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRUSEL 13. marca (WEBNOVINY) – Ministri financií členských štátov Európskej únie v utorok rozhodli o pozastavení vyplácania prostriedkov z kohézneho fondu vo výške 495 miliónov eur určených pre Maďarsko. Dôvodom je príliš vysoký rozpočtový deficit krajiny. Rozhodnutie prijali po dlhej a náročnej debate, pričom proti zmrazeniu eurofondov boli najmä maďarskí susedia.

Pozastavenie vyplácania peňazí z kohézneho fondu pre Budapešť v roku 2013 navrhla vo februári Európska komisia. Exekutívny orgán EÚ ešte mesiac predtým začal voči Budapešti viesť formálne konanie o porušení európskej legislatívy. Bruselu sa nepáči nová maďarská ústava, ktorá začala platiť 1. januára a umožnila schválenie viacerých kontroverzných zákonov. Podľa kritikov je to nástroj, ktorým premiér Viktor Orbán koncentruje moc do svojich rúk a obmedzuje demokraciu. Ide o legislatívu týkajúcu sa nezávislosti maďarskej centrálnej banky, ale aj odchodu sudcov do dôchodku a nezávislosti úradu na ochranu osobných údajov.

OECD Maďarom odporúča posilniť dôveryhodnosť domácej politiky

Maďarsko
Foto: SITA, AP

Budapešť musí urobiť rýchle kroky, aby stabilizovala svoju ekonomiku a dostala hospodársky rast na cestu smerom k trvalému zotaveniu. Uviedla to Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) v správe o Maďarsku, ktorú zverejnila v utorok.

Zo správy vyplýva, že krehkú a vysoko zadlženú maďarskú ekonomiku globálne hospodárske spomalenie tvrdo zasiahlo. OECD poukazuje na to, že kontroverzné domáce opatrenia Maďarska zvýšili neistotu, ktorá podkopáva situáciu podnikov, domácností aj dôveru trhu.

Posilnenie dôveryhodnosti a predvídateľnosti domácej politiky je nevyhnutné pre rozvoj prostredia, ktoré vedie k hospodárskemu rastu a zvyšovaniu príjmov,“ uviedla OECD.

Maďarsko by malo podniknúť kroky na zníženie dlhov domácností. Programy na podporu zníženia dlhov domácností by sa mali sústrediť na tie domácnosti, ktoré majú problémy, a zaručiť, že bremeno budú znášať spoločne veritelia, dlžníci a vláda, aby sa nepoškodili banky a aby sa predišlo kríze, konštatovala OECD.

Miera inflácie maďarskej ekonomiky stúpa

Forint
Foto: flickr.com

Dohoda vlády a bánk z polovice decembra je podľa organizácie krokom správnym smerom, ale nedostatočne sa zameriava na dlžníkov, ktorí sú v ťažkej situácii. Zvýšenie ekonomického rastu by malo byť kľúčovým strednodobým cieľom.

Zlepšiť situáciu v oblasti zamestnanosti by sa podľa OECD mohlo dosiahnuť lepším doladením vzdelávacieho systému pre potreby trhu práce a reformovaním programov predčasného odchodu do dôchodku. „Reforma zdravotného systému by zlepšila jeho výsledky a zvýšila efektívnosť„, dodáva OECD.

Miera inflácie v Maďarsku vo februári stúpla v medziročnom porovnaní z januárových 5,5 % na 5,9 %. Vyplýva to z oficiálnych údajov zverejnených v utorok. Pod nárast sa podpísali najmä vyššie ceny pohonných hmôt a potravín.

Priemerná inflácia dosiahla za vlaňajšok úroveň 3,9 % a vláda predpokladá, že v tomto roku ešte stúpne na 4,2 %. V porovnaní s januárom stúpli za minulý mesiac spotrebiteľské ceny v krajine o 0,8 %.

V prvom mesiaci roka inflácia prudko stúpla až o 2,4 % oproti decembru, keďže kabinet premiéra Viktora Orbána pristúpil k zvýšeniu dane z pridanej hodnoty (DPH) z pôvodných 25 % na 27 %. Maďarsko tak má najvyššiu DPH v celej EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Viktor Orbán
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia