Európska komisia (EK) vo štvrtok poslala Maďarsku formálnu výzvu súvisiacu s obmedzením zahraničného financovania mimovládnych organizácií v krajine. Súdny dvor EÚ vlani rozhodol, že obmedzenia, ktoré vyplývajú zo zákona z roku 2017, sú diskriminačné a neodôvodnené a nie sú v súlade s právom únie.
EK vyzvala vládu v Budapešti, aby vysvetlila, prečo dosiaľ nekonala v súlade s rozhodnutím súdu, a to aj napriek jej opakovaným výzvam.
Dôležitý krok k pokutovaniu
Formálna výzva je dôležitý krok smerujúci k pokutovaniu Maďarska za odmietanie zrušenia obmedzení. Komisia môže túto záležitosť znovu posunúť súdu aj s návrhom o výške pokuty.
Premiéri krajín V4 sa dohodli na spolupráci v oblasti digitalizácie, podpísali aj výročnú deklaráciu
Zákon mal formálne zvýšiť transparentnosť financovania mimovládok a bojovať s praním špinavých peňazí. Pravidlá sa však zameriavali najmä na skupiny, ktoré aspoň čiastočne financuje maďarsko-americký miliardár George Soros.
Museli menovať zahraničných sponzorov
Podľa zákona museli napríklad maďarské občianske skupiny, ktoré dostávajú zo zahraničia viac ako 7,2 milióna forintov ročne nahlásiť túto skutočnosť súdu a v ich online a tlačených publikáciach oznámiť, že sú financované zo zahraničia. Okrem toho tiež museli menovať svojich zahraničných sponzorov, ktorí im ročne dávajú viac ako 500-tisíc forintov.
Európska únia podporí projekty v oblasti životného prostredia a klímy 121 miliónmi eur
Maďarsko medzičasom naznačilo zrušenie zákona. Tlačové oddelenie vlády sa vyjadrilo, že „maďarská vláda prijme všetky opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s rozsudkom Európskeho súdneho dvora“. Preto v súčasnosti vedie rokovania s EK, ktoré sú založené na princípe úprimnej spolupráce, uvádza sa tiež v jeho stanovisku.