ŠTRASBURG 8. februára (WebNoviny.sk) – Európsky parlament vo štvrtok prostredníctvom nelegislatívneho uznesenia vyzval na dôsledné prehodnotenie striedania letného a zimného času v Európskej únii (EÚ), ktoré by mohlo viesť k jeho zrušeniu.
Ako informujú v tlačovej správe na oficiálnej webstránke parlamentu, uznesenie si všíma negatívny postoj časti verejnosti k marcovému a októbrovému striedaniu letného a zimného času, ktorý sa prejavil aj prostredníctvom občianskych iniciatív.
Negatívne účinky striedania času
Žiadna z početných vedeckých štúdií síce nedospela k definitívnym záverom, poukázali však na negatívne účinky striedania času na zdravie ľudí, uvádza sa v schválenom texte.
Slovenskí europoslanci sú proti prerozdeleniu mandátov po odchode britských poslancov
Poslanci preto vyzvali Európsku komisiu, aby prehodnotila súčasnú smernicu a v prípade potreby predložila návrh na jej zmeny. Uznesenie schválili 384 hlasmi za, pričom 153 poslancov bolo proti a 12 sa zdržalo.
Parlament však zároveň zdôraznil, že Únia si musí zachovať jednotný časový režim. Rozhodnutie o zrušení či zachovaní striedania letného a zimného času sa teda musí podľa poslancov vzťahovať na všetky členské štáty EÚ.
Efektívne fungovanie trhu EÚ
Jarnú a jesennú zmenu času v EÚ v súčasnosti zosúlaďuje smernica o úprave letného času z roku 2001. Tá stanovuje deň a čas začiatku a konca obdobia letného času v celej Únii. Cieľom harmonizácie bolo zefektívniť fungovanie vnútorného trhu EÚ.
Podľa nedávneho výskumu deviatich európskych univerzít zmena času spôsobuje zdravotné problémy u približne 20 percent Európanov. Patria k nim predovšetkým únava, ospalosť a dezorientácia, poruchy trávenia, migrény a depresie, výnimočne aj infarkty.
Neprirodzená zmena spánkového rytmu však môže pôsobiť aj ako spúšťač geneticky podmienených chorôb, ako sú obezita či cukrovka. Veľké ťažkosti zažívajú ľudia postihnutí autizmom.