Európsky parlament odmieta historické tvrdenia Ruska o Ukrajine ako prostriedku na ospravedlnenie nezákonnej vojny. Ako referuje web europarlamentu, zákonodarcovia v uznesení prijatom vo štvrtok odsudzujú systematické falšovanie historických argumentov ruským režimom na ospravedlnenie jeho nezákonnej agresie proti Ukrajine.
Europarlament odmieta historické tvrdenia ruského režimu, ktoré podkopávajú históriu a národnú identitu Ukrajiny ako márne pokusy ospravedlniť pokračujúcu nezákonnú vojnu. „Odsudzuje tiež zlyhanie Ruska pri vyvodzovaní zodpovednosti za sovietske zločiny a za potláčanie pokusov o historický výskum a verejné diskusie o týchto otázkach. Poslanci tvrdia, že takéto praktiky prispeli k schopnosti moskovského režimu oživiť imperialistickú politiku a z histórie urobiť nástroj na dosahovanie svojich nezákonných cieľov,“ píše sa na webe europarlamentu.
Potreba mediálnej gramotnosti a kvalitných médií
Parlament dôrazne vyzýva EÚ a jej členské štáty, aby zvýšili a lepšie koordinovali svoje úsilie s cieľom rýchlo a dôsledne čeliť ruským dezinformáciám a zahraničnej informačnej manipulácii a zasahovaniu. To je podľa nich nevyhnutné na ochranu integrity demokratických procesov a posilnenie odolnosti európskych spoločností.
Slovensko ako republika hoaxov, dezinformácií a konšpirácií?
Poslanci poukazujú na potrebu aktívnej podpory mediálnej gramotnosti, kvalitných médií a profesionálnej žurnalistiky, ako aj výskumu nových technológií hybridného vplyvu.
Znepokojenie z krokov sociálnych médií
V uznesení sa tiež vyzýva EÚ, aby rozšírila svoje sankcie proti ruským médiám, ktoré vedú dezinformačné kampane na podporu ruskej agresie na Ukrajine. Vyzýva krajiny EÚ, aby tieto sankcie dôsledne uplatňovali a vyčlenili dostatočné zdroje na účinné riešenie hybridnej vojny. Poslanci tiež chcú, aby EÚ zintenzívnila svoju podporu exilovým nezávislým ruským médiám.
Parlament je hlboko znepokojený nedávnymi oznámeniami sociálnych médií o uvoľnení ich pravidiel o overovaní faktov a moderovaní, pretože to ďalej umožní šíriť ruskú dezinformačnú kampaň po celom svete. Poslanci chcú, aby Európska komisia a členské štáty EÚ prísne presadzovali zákon o digitálnych službách v reakcii na tieto oznámenia spoločností Meta a X, a to aj ako dôležitú súčasť boja proti ruským dezinformáciám.