BRATISLAVA 10. februára (WEBNOVINY) – Európa ako kontinent je oblasť, ktorá najviac dováža energiu z okolitého sveta. „V súčasnosti importujeme až 60 percent energie, ktorú potrebujeme a v roku 2030, pokiaľ nezmeníme našu politiku, by to predstavovalo až 80 percent. Pokiaľ viem, tak Slovensko je na tom o niečo lepšie, je nad priemerom EÚ, čo sa týka dovozu palív a energie,“ uviedla počas návštevy Slovenska komisárka EÚ pre klímu Connie Hedegaard.
Z ekonomického hľadiska je preto podľa nej rozumné začať rozprávať o zmene politiky v otázke skleníkových plynov. „Práve z tohto dôvodu sme navrhli, aby Európa do roku 2030 znížila emisie skleníkových plynov o 40 percent,“ dodala Hedegaard.
Eurokomisárka potvrdila, že lídri jednotlivých krajín EÚ sa dohodli na znížení emisií skleníkových plynov o 80 až 90 % do roku 2050. V súčasnosti je plán do roku 2020 mať až 20 % energie pochádzajúcej z obnoviteľných zdrojov, do roku 2030 je plán zvýšiť toto percento až na 27 %.
„A v súvislosti s tým takisto navrhneme aj našu politiku týkajúcu sa energetickej účinnosti. Veríme, že keď budeme mať inteligentnú politiku v oblasti klímy a energetiky, nebude to mať za následok znižovanie počtu pracovných miest a nebude to mať negatívne dôsledky, ale naopak, prispeje to k rastu, prispeje to k vyrovnanej energetickej bilancii a takisto k rastu počtu pracovných miest,“ myslí si Hedegaard.
Ochrana klímy nemá podľa nej vplyv na nárast cien energií. Má to potvrdzovať analýza nákladov v energetike. „Nárasty cien nemajú súvis s klímou alebo obnoviteľnými zdrojmi energie, ale s inými vecami. Ukazuje sa, že to je spôsobené nedostatkom energetickej infraštruktúry, takisto nedostatkom medzinárodných prepojení energetických sietí, ale aj neexistenciou jednotného trhu,“ konštatovala Hedegaard.