BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – Hodnota európskeho akciového trhu sa v utorok nezmenila, keďže dobré hospodárske výsledky firiem, ako napríklad výsledky Deutsche Post, vykompenzovali obavy o stav ekonomického zotavovania, ktoré vyvolali nepriaznivé údaje o americkej ekonomike. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 uzavrel v podstate bez zmeny na úrovni 1 070,79 bodu po tom, ako sa v pondelok vyšplhal na trojmesačné maximum. Obavy o tempo hospodárskeho zotavovania posilnili údaje hovoriace o tom, že spotrebiteľské výdavky a príjmy v USA v júni stagnovali a predaj starších domov klesol na rekordné minimum. Najväčší európsky poštový a zasielateľský podnik Deutsche Post DHL si však pripísal 3,7 %, keďže firma vylepšila svoj výhľad na celý rok 2010 po tom, ako globálne ekonomické zotavovanie podporilo objem jej prepravy v druhom kvartáli. Nemecká automobilka BMW vzrástla o 3,1 % po tom, ako zverejnila zisk za druhý kvartál, ktorý prekonal očakávania. Všeobecné oslabenie cien kovov viedlo k tomu, že klesli ťažobné spoločnosti. Anglo American, BHP Billiton a Kazakhmys si odpísali 0,7 až 1,3 %. Posilnili však ropné firmy, a to vďaka rastu cien ropy. BP, BG Group a Royal Dutch Shell získali 0,6 až 0,8 %. Zmiešané výsledky zaznamenal bankový sektor. Barclays a Société Générale oslabili o 0,4 a o 2 %, ale Standard Chartered o 2,2 % posilnila. Banka HSBC stratila 1,3 % po tom, ako RBS zhoršila perspektívu vývoja cien jej akcií.
Americký akciový trh v utorok oslabil, keďže slabé výsledky spoločnosti Procter & Gamble Co a nepriaznivé správy o výdavkoch spotrebiteľov a o situácii na trhu nehnuteľností vyvolali u investorov opatrnosť. Procter & Gamble po zverejnení výsledkov za svoj štvrtý kvartál, ktoré nenaplnili očakávania, klesol o 3,4 % a výrazne zatlačil index Dow Jones nadol. Protiváhou bola farmaceutická firma Pfizer Inc, ktorá posilnila o 5,6 % po zverejnení lepšieho ako očakávaného zisku. Priemyselný index Dow Jones však stratil 0,36 % a klesol na 10 636,38 bodu, index Standard & Poor’s 500 si odpísal 0,48 % a klesol na 1 120,46 bodu a technologický Nasdaq prišiel o 0,52 % a oslabil na 2 283,52 bodu. K podnikom, ktoré ubrali najviac bodov indexu Nasdaq patrila napríklad firma Research in Motion, ktorá oslabila o 2,5 %.
Japonskému akciovému trhu sa nedarilo. Exportérov postihlo oslabenie amerického dolára voči jenu. Hlavný tokijský index Nikkei v stredu oslabil o 2,1 % na 9 489,34 bodu a širší Topix klesol o 1,5 % na 845,93 bodu. Spoločnosť Tokyo Electron stratila 5 %, Canon Inc oslabila o 4,3 % a Kyocera Corp si odpísala 3,2 %. Oslabili aj automobilky. Nissan Motor Corp zlacnela o 4,3 % napriek rastu predaja v júli v USA o 15 %. Cena akcií spoločnosti Suzuki Motor klesla o 3,8 % po tom, čo firma vyjadrila opatrnosť pri celoročnom výhľade vzhľadom na slabšie euro a tvrdšiu konkurenciu v Indii. Toyota Motor Corp oslabila o 1,6 %. Po uzatvorení stredajšieho obchodovania však informovala, že dosiahla najlepší kvartály prevádzkový zisk za dva roky, čím prekonala očakávania trhu. Automobilka zároveň vylepšila svoju prognózu napriek silnejšiemu jenu a pomalému tempu zotavovania v USA.
SITA, Reuters