POZSONY/BRÜSSZEL március 25. (WEBNOVINY) – Csütörtökön és pénteken tartja rendszeres ülését Brüsszelben az Európai Tanács, amelyet állandó elnöke, Herman Van Rompuy hívott egybe. A tanácskozáson az Európai Unió tagállamainak vezető képviselői vesznek részt. Szlovákiát Robert Fico kormányfő képviseli.
Az eredeti tervek szerint a klímaváltozás elleni harc képezte volna az Európai Tanács márciusi ülésének központi témáját és a részvevők állást akartak foglalni a globális felmelegedésről a közelmúltban Koppenhágában megtartott nemzetközi konferencia határozataival kapcsolatban is. Az egyre jobban elmélyülő görögországi költségvetési és gazdasági válság miatt azonban a részvevők elsősorban az Athénnak nyújtandó segítség formáját vitatják meg. Görögország az Európai Unión kívül tagja az Európai Valutauniónak is, ezért a tagállamok több vezető képviselője azt javasolta, hogy az EU csúcstalálkozója előtt tartsák meg az euróövezet „mini“ csúcsértekezletét. Az Európai Unió euróval fizető 16 tagállama ugyanis csak pénzügyminiszteri szinten szokott találkozni. Az egyedüli kivétel a 2008-as év volt, amikor a globális gazdasági válság elmélyülése miatt állam- és kormányfői szintű találkozót tartottak.
Görögország államadóssága jelenleg már meghaladja a 300 milliárd eurót (a GDP 125 százaléka). Az athéni kormány az utóbbi napokban azt ismételgeti, hogy az uniótól nem vár pénzügyi támogatást, mert pénzügyi gondjaival inkább a Nemzetközi Valutaalaphoz fordul. Az uniós pénzügyi segélyt elsősorban Németország ellenzi, Olaszország viszont kombinált megoldást szorgalmaz, vagyis, hogy az unió és a valutaalap is álljon a görög kormány rendelkezésére. Felmerült annak a lehetősége is, hogy kétoldalú megállapodások révén adjanak kölcsönt Görögországnak az uniós tagállamok. A déleurópai ország gazdasági helyzete lassan az egész euróövezet problémájává válik. A közös pénznem az utóbbi időkben lényegesen meggyengült, amit a gazdasági elemzők a görög költségvetési válsággal magyaráznak.
A brüsszeli csćsértekezlet napirendjén szerepel továbbá az Európa 2020 elnevezésű stratégiai terv, melynek célja a foglalkoztatottság növelése és a beruházások fejlesztése az EU tagállamaiban. A márciusi csúcsértekezleten készül fel az EU a G20, vagyis a földkerekség 20 legfejlettebb országának csúcstalálkozójára is.
A brüsszeli csúcs előtt külön találkozót tartanak a Visegrádi Négyek. Ezek a tanácskozáson Szlovákia, Csehország, Lengyelország és Magyarország vezető képviselőin kívül részt vesz José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is.
SITA