Bezpečnostné zložky boli nepripravené a pri ochrane Kapitolu zlyhali. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol bezpečnostný analytik a bývalý riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií Juraj Zábojník.
Perfekcionisti nevedeli vyhodnotiť situáciu
Podobná situácia sa podľa neho v USA neodohrala veľmi dlhý čas, preto ju bezpečnostné zložky podcenili a nerátali s tým, že podporovatelia Donalda Trumpa sa uchýlia k násilnému vniknutiu do Kapitolu.
Podporovatelia Trumpa vtrhli do Kapitolu, útok si vyžiadal štyri ľudské životy (video+foto)
„Úrad, ktorý chráni Kongres, nie je úradom na úrovni nejakej súkromnej bezpečnostnej služby, že iba fyzicky chráni budovu. Takéto špeciálne zložky majú aj operatívu a odborníkov, ktorí sledujú a vyhodnocujú situáciu. Preto ma prekvapuje, že takí perfekcionisti, akí sú v USA, nevedeli vyhodnotiť situáciu a neboli na ňu pripravení,“ povedal Zábojník.
Ten v minulosti s viacerými bezpečnostnými zložkami v USA aj priamo spolupracoval, napríklad keď americkí politici navštívili bývalé Československo či Slovensko.
Rastúce napätie v spoločnosti
Zábojník si myslí, že v najbližších hodinách a dňoch bude veľmi dôležité, aby bezpečnostné zložky podnikli také opatrenia, ktoré zabránia opakovaniu situácie.
Donald Trump a Joe Biden by podľa neho mali definitívne ukončiť vzájomné konflikty. Veľkú úlohu môžu zohrať aj štátne orgány USA, ktoré by mali „dať bodku“ za voľbami a zodpovedať všetky nejasnosti, ktoré sa v súvislosti s voľbami objavili.
Ani Ukrajina, ani Bielorusko, trápny moment pre USA, reagujú médiá na útok v Kapitole
Bezpečnostný analytik však upozorňuje, že podobná situácia by sa mohla opakovať aj vo viacerých krajinách Európy. Súčasná pandemická situácia a jej dôsledky podľa neho prispievajú k rastúcemu napätiu v spoločnosti, ktoré v kombinácii s nespokojnosťou ľudí s krokmi politikov môže vyústiť do nepokojov.
Facebook a Twitter dočasne zablokovali účty dosluhujúceho prezidenta Trumpa
Za najohrozenejšiu krajinu v Európe považuje Zábojník Francúzsko, kde podľa neho najvýraznejšie vzrastá napätie v spoločnosti. Dodáva, že eskaláciu napätia je možné očakávať aj na Slovensku, kde sa k frustrácii ľudí spôsobenej pandemickou situáciou pripája napätie súvisiace s prípadom úmrtia policajného exprezidenta Milana Lučanského a nespokojnosť s neodbornou komunikáciou či „prešľapmi” vlády.