LONDÝN 6. augusta (WEBNOVINY) – Posledný 125. výstrel pripravil slovenského reprezentanta Erika Vargu bojovať v rozstrele o finále trapu na olympijských hrách v Londýne.
V dvojdňovej kvalifikácii obsadil 12. miesto výkonom 121 terčov (24-25-24-25-23), na účasť vo finálovej šestici potreboval o jediný terč viac.
Tridsaťšesťročný rodák zo Šale síce figuroval po štvrtej položke na 5. priečke s rovnakou bodovou hodnotou (98) ako tretí v poradí Čech David Kostelecký, ale v záverečnej položke zaváhal dvakrát, čo ho stálo možnosť bojovať o medaily.
Ešte aj siedmy v konečnom poradí a zároveň prvý nepostupujúci Boštjan Maček zo Slovinska mal na konte rovnaký výkon ako slovenský trapista.
Varga vstupoval do pondelkovej druhej časti kvalifikácie z priebežne 13. stupienka, keď v nedeľu trafil 73 zo 75 terčov.
Štvrtú položku zvládol znamenite, ani raz nechybil, čo ho katapultovalo na finálové posty. Sľubnú východiskovú pozíciu potreboval člen SŠŠR MV SR potvrdiť aj v piatej položke. Zostrelil v nej 23 terčov a na prvý pohľad to znamenalo koniec nádejí.
Teoretickú šancu dostať sa do finále ponúkal ešte prípadný rozstrel. Zverenec trénera Branislava Slamku však potreboval pomoc súperov. Rus Maxim Kosarev to „dokázal“, ale úradujúci európsky šampión Giovanni Cernogoraz z Chorvátska prekonal hranicu 121 bodov a zmaril rozstrelový sen o poslednú finálovú miestenku nielen pre Vargu, ale aj pre ďalších piatich trapistov.
„Mal som dobre rozbehnutú kvalifikáciu, finále bolo na dosah ruky. V prvej pondelkovej položke sa mi strieľalo dobre, v záverečnej to išlo až príliš ťažko. Bol som kŕčovitý, cítil som obrovský tlak, zodpovednosť a očakávania od seba i podporného tímu, ktorý prišiel zo Slovenska. Bol tu môj otec i manželka. Škoda… Ak by vyšla posledná dupľa, možno by som bol vo finále. Chýbalo trochu šťastíčka. Pred mojím posledným výstrelom oslavovali excelentný výsledok Michaela Diamonda, ktorý dosiahol absolútny svetový rekord. Mne to nepomohlo, lebo sa súťaž na chvíľu zastavila. Nepodarilo sa mi už potom skoncentrovať tak, ako by som si želal. Chcel som v Londýne streliť viac ako v Pekingu, čo sa mi napokon podarilo. Potvrdil som svoju nomináciu, aj keď umiestnenie je horšie ako pred štyrmi rokmi. Za každú chybu sa platí, potvrdilo sa to pri mojej poslednej položke,“ zhodnotil svoje londýnske vystúpenie majster Európy z roku 2011 Varga, ktorý si pri svojej druhej účasti na OH nezlepšil svoju 9. pozíciu z debutu v Pekingu 2008.
Odporúčame:
Strelci si na olympiáde finále nevystrieľali.
Danka Barteková získala v Londýne bronzovú medailu.
Jozef Gönci sa do finále vo vzduchovej puške neprestrieľal.
Fantastický Michal Martikán získal v Londýne bronzovú medailu.
Bratia Hochschornerovci vybojovali bronzovú medailu.
Výsledky slovenských športovcov na OH
Jozef Gönci neuspel v Londýne ani v druhej disciplíne
Daniela Pešková si na olympiáde finále nevystrieľala.
Zuzana Štefečeková si na olympiáde vystrieľala striebornú medailu.
Slováci sa v ľubovoľnej pištoli nedostali do finále
Michal Kabelka nepostúpil do finále výšky
Strelec Jozef Gönci bol v Londýne opäť ďaleko od finále
Martin Tešovič vzoprel vo finálovej B-skupine celkovo 363 kg
Kvalifikácia priniesla svetový rekord
Kvalifikácia v trape mužov priniesla svetový rekord Michaela Diamonda z Austrálie, ktorý vyrovnal absolútne maximum 125 terčov.
Vo finále však trafil len 20 terčov a potom prehral k. o. rozstrel s Fehaidom Aldeehanim z Kuvajtu o bronz. Aj o titule olympijského šampióna musel rozhodnúť až dodatočný rozstrel, keďže Talian Massimo Fabbrizi a Chorvát Giovanni Cernogoraz mali na konte zhodne po 146 terčov, čím vyrovnali štyri roky platný finálový rekord OH v podaní Čecha Davida Kosteleckého.
Obhajca z Pekingu skončil až štrnásty (120). V rozstrele napokon uspel Cernogoraz, ktorý ako posledný prekĺzol do finálovej šestice. Nepomýlil sa ani pri jednom výstrele, jeho súper Fabbrizi zaváhal pri šiestom, a tak sa chorvátsky trapista mohol tešiť po triumfe na ME aj z prvenstva na ďalšom tohtoročnom vrcholnom
Ukončiť kariéru sa nechystá
Mnohí pretekári si podmienky na strelnici v Londýne pochvaľujú. Vargovi však vôbec nesadla. „Niekomu vyhovuje táto, niekomu nie. Mne osobne sedia iné strelnice, čo sa potvrdilo už na aprílovom Svetovom pohári. Musel som pri strieľaní robiť viaceré technické zmeny, čo nebolo ideálne,“ uviedol Erik Varga.
Skúsený brokár sa ešte nechystá ukončiť kariéru. Špičkovú výkonnosť by si chcel udržať aj v ďalších rokoch a olympijské hry v Riu de Janeiro 2016 by mohli byť preňho ďalšou výzvou. V streľbe je však kvalifikácia na vrchol štvorročného obdobia veľmi náročná. V trape rozhodujú najmä skúsenosti.
„Ak by to bolo o tom, že stačí streliť limit, potom by to bolo jednoduchšie. My však v kvalifikáciách doslova potíme krv. Nič nie je dlho isté, Rio je však ešte veľmi ďaleko. Vo svete je veľká konkurencia a na olympijské hry nie je ľahká cesta,“ dodal Varga.
Výsledky – trap:
muži (konečné poradie): 1. Giovanni Cernogoraz (Chor.) 146 bodov – vyr. fin. rekord OH (122+24) – k.o. rozstrel 6, 2. Massimo Fabbrizi (Tal.) 146 – vyr. fin. rekord OH (123+23) – k.o. rosztrel 5, 3. Fehaid Aldeehani (Kuvajt) 145 (124+21) – k.o. rozstrel 4, 4. Michael Diamond (Aus.) 145 (125-svet. rekord+20) – k.o. rozstrel 3, 5. Jesus Serrano (Šp.) 144 (123+21), 6. Anton Glasnovič (Chor.) 143 (122+21),…12. Erik Varga (SR) 121.