BEJRÚT 7. októbra (WEBNOVINY) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa obáva, že kurdské mesto Kobani (Ajn al-Arab) v susednej Sýrii „padne“ do rúk bojovníkov z extrémistickej skupiny Islamský štát (IŠ). Podľa neho nálety spojencov na čele s USA nie sú dostatočné na porazenie skupiny.
„Problém IŠ… nemôže byť vyriešený leteckým bombardovaním,“ uviedol Erdogan počas návštevy tábora so sýrskymi utečencami. „Varovali sme Západ. Chceli sme tri veci: bezletovú zónu, paralelnú bezpečnostnú zónu a tréning umiernených sýrskych povstalcov,“ uviedol. Erdogan si myslí, že „teror sa neskončí“, ak sa spojenci nedohodnú na pozemnej operácii voči IŠ.
Islamský štát dobyl v Kobani tri štvrte
Bojovníci Islamského štátu vstúpili do kľúčového mesta Kobani na sýrsko-tureckých hraniciach a po ostrých pouličných bojoch s Kurdmi prevzali kontrolu nad troma štvrťami.
Pod ich kontrolou je už jedna priemyselná zóna ako aj štvrte Maktala al-Džadída a Kani Arabání, informovala v pondelok večer Sýrska organizácia pre monitorovanie ľudských práv.
Taliban odmieta, že by sľúbil vernosť Islamskému štátu
O mesto sa bojuje už asi tri týždne, do centra sa však islamisti zatiaľ nedostali. V pondelok na východe mesta už ale zaviala ich čierna vlajka. Večer z mesta ušlo najmenej 2000 ďalších civilistov.
Sunnitskí extrémisti postúpili v posledných týždňoch hlboko do kurdských regiónov Sýrie pri hranici s Tureckom. Povstalci tam už obsadili desiatky obcí, pričom kurdské mesto Kobani obliehajú skoro tri týždne. Z oblasti ušlo do Turecka už vyše 150 000 Kurdov, čím rastie tlak na Ankaru, aby zasiahla.
USA sa postup povstalcov nepodarilo zastaviť
Turecký parlament minulý týždeň schválil legislatívu, ktorá armáde umožní cezhraničné útoky proti islamistom v Sýrii a Iraku. Letectvo Spojených štátov a arabských krajín odštartovalo nálety proti pozíciám Islamského štátu v Sýrii, postup povstalcov sa im však zatiaľ nepodarilo zastaviť.
Kurdské milície brániace Kobani opakovane vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby im urýchlene poskytlo pomoc v boji proti extrémistom, v opačnom prípade tam podľa nich príde ku genocíde. Islamský štát je známy svojou krutosťou. Utečenci hovoria o násilnostiach, ktoré páchajú vrátane popráv, kameňovania či podpaľovania obydlí.