BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Čakacie lehoty pre ľudí odkázaných na transplantáciu pečene alebo darovanie iného orgánu by sa mali skrátiť, Európsky parlament dnes podporil návrh smernice o kvalitatívnych a bezpečnostných normách pre transplantáciu ľudských orgánov. Poslanci EP tiež schválili uznesenie o akčnom pláne v oblasti darcovstva orgánov. Kompromisný návrh, na ktorom sa dohodli parlament s radou, podporilo 643 europoslancov. Spravodajcom bol slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik. Agentúru SITA o tom informovala Ivana Janíková-Stavrovská z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku.
Kľúčovým krokom je určiť v každej krajine orgán, ktorý bude zodpovedný za kvalitatívne a bezpečnostné normy týkajúce sa ľudských orgánov určených na transplantáciu. Príslušný orgán bude musieť stanoviť pravidlá pre všetky etapy od darovania orgánu až po jeho transplantáciu alebo likvidáciu. Členské štáty si môžu podľa želania ponechať alebo zaviesť prísnejšie pravidlá. Príslušné orgány budú schvaľovať organizácie vykonávajúce odber a transplantačné centrá, zhromažďovať údaje o výsledkoch transplantácií a dohliadať na výmeny orgánov s inými členskými štátmi a tretími krajinami. Súčasťou systému bude možnosť sledovať orgány od darcu k pacientovi ako aj informačný režim v prípade negatívnych reakcií s cieľom ochrániť pacientov aj darcov.
Členské štáty musia zabezpečiť čo najvyššiu ochranu žijúcich darcov. Darovanie ľudských orgánov musí byť „dobrovoľné a bezplatné“, avšak „zásada bezplatnosti by nemala brániť tomu, aby žijúci darcovia dostali náhradu pod podmienkou, že je prísne obmedzená na náhradu výdavkov a straty príjmov v súvislosti s darcovstvom“. Členské štáty musia tiež zakázať reklamu zameranú na potrebu alebo dostupnosť ľudských orgánov, ak je cieľom takejto reklamy finančný zisk.
Za posledných 50 rokov sa transplantácia orgánov stala na celom svete zaužívaným postupom, ktorý často predstavuje jediný možný spôsob liečby. Zástupy čakateľov sú však dlhé – v EÚ momentálne čaká asi 60-tisíc pacientov a každý deň z nich zomrie 12. Spoločné kvalitatívne a bezpečnostné normy by uľahčili darovanie, transplantáciu a výmenu orgánov.
SITA