BRATISLAVA 23. októbra (WEBNOVINY) – Grand Prix 36. ročníka Medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm získala nemecká snímka Ekologické zločiny: Tibetská spojka. Titul v réžii Thomasa Weidenbacha a Heinza Greulinga sa sústredí na zabíjanie tigrov pre kožuchy v Indii. Cenu prezidenta Slovenskej republiky dostal slovenský film Bhután – Hľadanie šťastia Pavla Barabáša. Hlavné ceny, trofeje z optického skla Júlie Kunovskej, v jednotlivých kategóriách udelili snímkam: Invázia: Príroda v pohybe, Záhady veľkých jazier, Architekti zmeny, potreba biodiverzity, Toxíny sú späť a Klamstvo o biopalive, Durankulak – ochrana biodiverzity a osvetová činnosť, Zachráňme náš svet! a Smäd v Bärstadte. Medzinárodná porota udelila svoje ocenenie projektu s cieľom poučiť deti o nástrahách internetu Ovce.sk v réžii Miroslava Drobného. Čestné uznanie Medzinárodnej poroty putuje do Poľska do rúk Mikolaja Wawrzeniuka, režiséra snímky Jadrový Ostrowiec. Mimoriadnu cenu Ministerstva školstva SR za film Aj my Rómovia dokážeme veľké veci v réžii Juraja Lehotského, Miloša Voľného a Vlada Fischera si prišiel prevziať autor tohto protidrogového projektu Jaroslav Malchárek z občianskeho združenia Športom proti drogám.
Víťazné snímky vyhlásili v piatok 23. októbra v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave. V medzinárodnej súťaži o nich rozhodla porota zložená z členov a členiek z Austrálie, Číny, Česka, Etiópie, Francúzska, Maďarska, Poľska, USA a Slovenska. V kategórii Deti a mládež mala rozhodujúce slovo Junior porota s medzinárodným zložením študentov a študentiek od 14 do 18 rokov. O ceny sa uchádzala viac ako stovka snímok.
Festivaloví návštevníci a návštevníčky spoznali dvoch ocenených už skôr. Honour of Ekotopfilm si 19. októbra na slávnostnom otvorení festivalu v bratislavskom Primaciálnom paláci prevzal francúzsky fotograf a režisér snímky Home Yann Arthus-Bertrand. Po osobnostiach ako kozmonaut Ivan Bella, bývalý viceprezident USA a predstaviteľ environmentálnych kruhov Al Gore, spisovateľ, dramatik, významná osobnosť udalostí z novembra 1989 a bývalý prezident Českej republiky Václav Havel či prezidentka Ligy proti rakoviny Eva Siracká, sa tak stal dvanástym držiteľom tohto ocenenia.
Organizačný tím sa rozhodol posmrtne oceniť aj hudobníka Michaela Jacksona za aktivity v oblasti humanitárnej pomoci, ochrany prírody a protivojnových aktivít. Festival po dohode s vlastníkom autorských práv vyhlásil 19. októbra jeho skladbu Earth Song za oficiálnu hymnu trvalo udržateľného rozvoja. Pocta Honour of Ekotopfilm sa zo Slovenska dostane do rúk detí Michaela Jacksona.
Do Košíc, konkrétne do kín obchodného centra Galéria, sa Ekotopfilm presunie 10. a 11. novembra, kde predstaví víťazné snímky. Prehliadka víťazných filmov v Prahe sa uskutoční 25. až 26. novembra.
Ako uviedol na slávnostnom udeľovaní cien generálny riaditeľ Ekotopfilmu Pavol Lím, tento rok zaznamenali obrovský záujem. Diváci a diváčky čakali pred sálami, aby sa dostali na projekciu. Preto organizačný tím plánuje umiestniť na budúci rok pred premietacie sály obrazovky, aby si snímky mohlo pozrieť ešte viac ľudí.
Prehľad víťazných snímok 36. ročníka Medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji Ekotopfilm:
Grand Prix Ekotopfilm 2009 (Cena vlády SR) – Ekologické zločiny: Tibetská spojka (réžia Thomas Weidenbach, Heinz Greuling)
Cena prezidenta Slovenskej republiky – Bhután – Hľadanie šťastia (réžia Pavol Barabáš)
Hlavná cena v kategórii A – Populárno-vedecké filmy – veda a technika (Cena Ministerstva životného prostredia SR) – Invázia: Príroda v pohybe (réžia Christiane Goetz-Sobel)
Hlavná cena v kategórii B – Prírodopisné, prírodovedné filmy (Cena Ministerstva hospodárstva SR) – Záhady veľkých jazier (réžia David Lickley)
Hlavná cena v kategórii C – Človek a zem (Cena Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR) – Architekti zmeny, potreba biodiverzity (réžia Muriel Barra, Sylvain Braun)
Hlavná cena v kategórii D – Investigatívna publicistika (Cena Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory) – Toxíny sú späť a Klamstvo o biopalive (oba filmy réžia Inge Altemeier)
Hlavná cena v kategórii E – Environmentálne príbehy (Cena Bratislavského samosprávneho kraja) – Durankulak: Ochrana biodiverzity a osvetová činnosť
Hlavná cena v kategórii F – Nové médiá (Cena Slovenských elektrární) – Zachráňme náš svet!
Hlavná cena v kategórii G – Deti a mládež (Cena Ministerstva školstva SR) – Smäd v Bärstadte (Klaus Gietinger)
Cena primátora hlavného mesta SR Bratislavy – Ekvádor – Model zeleného podnikania (réžia Patricia Chan)
Cena prezidentky Festivalového výboru – Titus: Vládca goríl (réžia Jeremy Bradshaw)
Cena Medzinárodnej poroty – Ovce.sk (réžia Miroslav Drobný)
Cena Ministerstva zahraničných vecí SR – Príroda a ľudia (réžia Sophie Vartan)
Cena Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR – Miznutie včiel – Riešenie záhady (réžia Thierry Berrod, Natacha Calestreme)
Cena Ministerstva obrany SR – Ekologické zločiny: Pirátski rybári (réžia Thomas Weidenbach, Heinz Greuling)
Cena Ministerstva zdravotníctva SR – Revolúcia trónu (réžia Thierry Berrod, Quincy Russell)
Mimoriadna cena Ministerstva školstva SR – Aj my Rómovia dokážeme veľké veci (réžia Juraj Lehotský, Miloš Voľný, Vlado Fischer)
Cena Asociácie priemyselnej ekológie Slovenska – Recyklovaná voda pre trvalo udržateľnú budúcnosť (réžia Walter Baas)
Cena Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR – Panónska púšť (réžia Szabolcs Mosonyi)
Cena Recyklačného fondu – Obrábanie našej budúcnosti (réžia Venu Nair)
Čestné uznanie Medzinárodnej poroty – Jadrový Ostrowiec (réžia Mikolaj Wawrzeniuk)
SITA