Ekonomika USA nepotrebuje ďalšiu pomoc Fed-u

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Wall street
Foto: SITA/AP

CHICAGO 23. marca (WEBNOVINY) –

Príliš voľná menová politika je riziková, tvrdí člen Fed-u

Americký Federálny rezervný systém (Fed) by mal byť opatrný a príliš sa nespoliehať na mimoriadne voľnú menovú politiku, ktorá ekonomike v uplynulých rokoch slúžila dobre, ale nakoniec by mohla byť škodlivá.

Domnieva sa to šéf Fed-u v St. Louis James Bullard. „Niektoré z ďalších krokov, ktoré by sa mohli prijať v tomto období, budú mať vplyv v ďalekej budúcnosti,“ konštatuje sa v prejave, ktorý si Bullard pripravil pre piatkovú investičnú konferenciu v Hongkongu.

„Je celkom možné, že prílišný záväzok mimoriadne voľnej menovej politiky by mohol mať škodlivé následky,“ konštatoval Bullard. Dodal, že úrokové sadzby pravdepodobne bude treba zvýšiť koncom roka 2013 a nie až v roku 2014 ako hovorí Fed.

„Tvrdá lekcia zo 70. rokov minulého storočia ukázala, že ak sa džin inflácie vypustí z fľaše, môže byť mimoriadne ťažké dostať ho naspäť,“ poznamenal Bullard.

Ekonomika USA je v oveľa lepšom stave a nepotrebuje ďalšiu pomoc od centrálnej banky, vyhlásil šéf dallaského Federálneho rezervného systému (Fed) Richard Fisher.

Hoci je rast pomalší, ako by sme chceli, naberá na sile,“ povedal Fisher pre Fox Business Network.

Ďalej uviedol, že za týchto okolností nepodporí ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania, pretože už teraz je v systéme veľa nevyužitých peňazí.

Nepotrebujeme žiadne ďalšie peňažné morfium,“ povedal. Na tému inflácie Fisher uviedol, že sa jej neobáva. „Skutočným problémom v našej krajine je tvorba pracovných miest a prosperita,“ dodal.

Úrokové sadzby v USA sa nachádzajú na rekordných minimách blízko nuly už od decembra 2008 a Fed celkovo v rámci kvantitatívneho uvoľňovania nakúpil vládne dlhopisy za 2,3 biliónov USD.

Fed, ktorý plní v USA funkciu centrálnej banky, na marcovom zasadnutí zopakoval, že úrokové sadzby zo súčasných rekordne nízkych úrovní pravdepodobne nezvýši skôr ako na konci roku 2014.

Analytici a investori však v dôsledku zlepšujúceho sa stavu trhu práce krajiny a rastúcej priemyselnej produkcie odhadujú, že Fed zvýši sadzby už v júli 2013.

Kurz:

(1 EUR = 1,3167 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe James BullardRichard Fisher
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka