- aktualizované 1. apríla, 15:35
Premiér Igor Matovič stále uvažuje pre koronakrízu nad možným blackoutom na Slovensku. Ako uviedol v stredu na tlačovej konferencii, prísnymi nariadeniami sa podarilo znížiť mobilitu na Slovensku o 70 %. Blackoutom by sa mohla znížiť o 90 %.
Niekto to bude musieť splácať
„Všetko, čo by nebolo nevyhnuté, by sme museli vypnúť,“ konštatoval. Ak by sa na tom podľa premiéra spoločnosť dohodla, bolo by dobré, aby o tom bola informovaná niekoľko týždňov dopredu. Matovič však nevie povedať, kedy by blackout mohol nastať.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
„Každý deň koronavírus spôsobuje straty pre našu ekonomiku 70 mil. eur. Koľko to vydržíme?“ pýta sa premiér. Ako dodal, tieto peniaze si môžeme iba požičať a niekto to bude musieť splácať.
Koronavírus: Matovič nevylúčil 'blackout', na Slovensku máme už viac ako 400 prípadov (online)
„Čím skôr urobíme dobré rozhodnutie a budeme môcť znovu začať, síce ako ohraničený ostrovček v rámci Európy, ale zdravý, tým lepšie,“ konštatoval. V tomto prípade by musela podľa Matoviča fungovať absolútna vojenská disciplína s jasným cieľom.
Vyhlásil by sa výnimočný stav
„Mojím cieľom je, aby sme sa na tom ako spoločnosť dohodli. To nie je to, že som zúfalý, môžem ísť do toho silou a pretlačiť to na vláde, ale prirodzene chcem, aby sme s ľuďmi hrali fér hru. Dostal som podporu od ľudí na boj s korupciou a vyfasoval som k tomu koronu. Je to úplne iný boj, preto si myslím, že je plne legitímne sa ľudí opýtať, či v tomto boji mám podporu,“ konštatoval premiér.
Viac o téme: Koronavírus
Matovič tiež konštatoval, že v prípade blackoutu by sa vyhlásil výnimočný stav. Pendleri by dostali na výber, či budú žiť na Slovensku, alebo napríklad v Rakúsku. „Nemôžeme riskovať, že z krajiny, ktorá ma päťkrát viac prípadov koronavírusu, nám budú na Slovensko pendlovať ľudia,“ uzavrel.
Minister hospodárstva a vicepremiér Richard Sulík na sociálnej sieti uviedol, že je zásadne proti akýmkoľvek experimentom, ktoré by mohli zlikvidovať celú našu ekonomiku. Takýmto experimentom označil blackout Slovenska. Sulík s ním nesúhlasí, pokiaľ nezačne rapídne stúpať počet obetí koronavírusu.
Sociálny experiment podľa Pellegriniho
Premiér sa podľa podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky Petra Pellegriniho opäť pokúša hrať svoje marketingové hry s prieskumami a hádzať zodpovednosť na občanov.
„Vypnutie krajiny“ sa podľa neho môže podpísať na nižšom šírení vírusu, no nezničí ho úplne a po uvoľnení opatrení sa nákaza začne šíriť nanovo. Riziko vidí aj v drastickom dopade na ekonomiku, ktorá je aj tak ťažko skúšaná dôsledkami pandémie na celom svete. Pellegrini nazýva nápad sociálnym experimentom.
Mohol by podľa neho priniesť nepredvítateľné dôsledky v podobe paniky medzi ľuďmi a úplnej straty dôvery v štát. „Pričom medicínske účinky takýchto opatrení dnes nepotvrdzujú žiadni odborníci a rodia sa len v hlave Igora Matoviča,“ uzavrel.