BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Ministerstvo financií vylepšilo prognózu hospodárskeho rastu na nasledujúce obdobie. Pre tento rok zvýšilo odhad rastu ekonomiky oproti predchádzajúcej prognóze zo septembra minulého roka o 0,3 percentuálneho bodu na 3,2 percenta a pre budúci rok o 0,1 percentuálneho bodu na 3,7 percenta.
Podobným tempom by malo slovenské hospodárstvo podľa aktuálnej prognózy rezortu financií, ktorá bola zverejnená v stredu, rásť aj v nasledujúcich dvoch rokoch, pre ktoré sa prognózuje hospodársky rast zhodne o 3,6 percenta. „Je to najvyšší odhad rastu od roku 2010. Dnes tu máme zdravú kombináciu oživenia exportu a domácej spotreby. Teda spotreby domácností, ale oživujú sa aj investície,“ pripomenul na margo prognózy rastu hospodárstva na tento rok na stredajšej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír.
Zlepšenie prognózy podľa analytikov ministerstva financií odráža predovšetkým silný rast v prvom kvartáli, ktorý bol ťahaný exportom najmä vďaka štedrému príspevku automobilového odvetvia. „Počas roka predpokladáme pozvoľné zrýchľovanie kvartálnych rastov, odzrkadľujúc pozitívnejší vývoj vonkajšieho prostredia podporený nižšími cenami ropy, slabším eurom a kvantitatívnym uvoľňovaním. Motorom rastu zostáva aj v tomto roku domáci dopyt,“ píše sa v prognóze. Lepší odhad vývoja ekonomiky by sa mal podľa ministerstva pozitívne prejaviť aj v daňových príjmoch. Odhad tohto vplyvu by malo zverejniť do dvoch týždňov.
Nezastavia nás žiadne obviňovania, teší sa Fico
Predseda vlády Robert Fico hovorí, že výsledok je kombináciou pozitívnych externých faktorov, ale aj hospodárskej politiky súčasného kabinetu. Dobrý vývoj hospodárstva pritom podľa neho vláde umožní pokračovať v politike podporných opatrení cez sociálne balíčky, v ktorých sa chce sústrediť práve na ďalšiu podporu hospodárskeho rastu a znižovanie nezamestnanosti. „Slovensku sa darí, tak preto nech sa nikto nečuduje, že vláda má ambíciu sa o dobré hospodárske výsledky s občanmi podeliť. Budeme to robiť, nezastavia nás žiadne výkriky, obviňovania,“ vyhlásil v stredu Fico.
Spolu s oživovaním hospodárskeho rastu by sa mali k rastu postupne vracať aj spotrebiteľské ceny. Rezort financií očakáva, že mierny rast vykážu už v tomto roku o 0,2 percenta. Následne by mala inflácia meraná národnou metodikou zrýchliť v budúcom roku na 1,3 percenta, v roku 2017 na 1,9 percenta a na konci prognózovaného obdobia v roku 2018 na 2,1 percenta. Pre tento rok to znamenalo navýšenie prognózy inflácie o 0,2 percenta, pre budúci rok naopak zníženie o 0,3 percenta.
Analytici predpovedajú pokračovanie rastu zamestnanosti
Na trhu práce predpovedajú analytici pokračovanie rastu zamestnanosti. Dokonca pre tento rok navýšili odhad rastu až o 0,6 percentuálneho bodu na 1,2 percenta. V budúcom roku by mal rast zamestnanosti mierne spomaliť na 0,8 percenta a v nasledujúcich dvoch rokoch na 0,7 percenta. Miera nezamestnanosti by tak mala klesnúť z vlaňajších 13,2 percenta na 12,1 percenta v tomto roku, 11,3 percenta v budúcom roku a na 10,5 percenta, resp. 9,7 percenta v nasledujúcich dvoch rokoch. „Po minulom roku, v ktorom rezonovali vonkajšie riziká vývoja, sa zásadne oživí vývoz, vďaka čomu sa udrží aj robustný rast zamestnanosti,“ píše sa v prognóze ministerstva.
Popri pozitívnych zmenách v prognóze rastu hospodárstva či trhu práce však rezort financií zrevidoval odhady vývoja miezd. Nominálne mzdy by podľa nových údajov mali v tomto roku stúpnuť 2,4 percenta, čo je o 0,2 percentuálneho bodu nižšie číslo, ako v prognóze zo septembra minulého roka. Pre budúci rok rezort financií znížil odhad rastu nominálnych miezd o 0,3 percenta na 3,6 percenta. Rast miezd by mal však naďalej zrýchľovať na 4,6 percenta v roku 2017 a 4,8 percenta v roku 2018.
Navýšenie prognózy rastu cien a zároveň revízia odhadu rastu nominálnych miezd sa tak negatívne odrazia aj na vývoji reálnych miezd. Odhad ich rastu ministerstvo pre rok 2015 skresalo o 0,4 percentuálneho bodu na 2,2 percenta. V ďalších rokoch by mali reálne mzdy rásť o 2,4 percenta v roku 2016, resp. o 2,6 percenta v nasledujúcich dvoch rokoch.