Nájsť dom sympatických manželov v bratislavskej novovybudovanej kolónii nebolo vôbec ťažké. Hoci ulice nie sú ktovieako dobre značené, podľa ilustračných fotografií sme rýchlo našli stavbu, ktorá sa na prvý pohľad odlišuje od susedných. Dom s plochou strechou a architektonicky výrazným zastrešením parkovacích miest sa však od typickej satelitnej výstavby líši nielen výzorom. Za jeho bránou sa žije ekologicky, aj keď so zmyslom pre technické novinky.
Projekt tvorili dva roky
Kým si postavili dom snov, prešli si mladí manželia vcelku dlhú cestu. Stretli na nej viacero odborníkov, ktorí im nakoniec pomohli ich zámery zrealizovať. Na začiatku bol pozemok, ktorý vlastnili. Na mieste, kde sa nachádzal, si však život nevedeli predstaviť, a tak ho vymenili za parcelu uprostred kolónie novostavieb. Orieškom bola architektúra. Zvažovali aj klasickú podobu domu, typový projekt, a tak začali kupovať časopisy o bývaní a katalógy „hotových“ domov. Mali však svoje predstavy, z ktorých nemienili ustúpiť, a dôležitým faktorom bola pre nich aj správne zvolená technológia výstavby.
„Ja som typ, ktorý uprednostňuje kvalitnejšie a trvácnejšie veci, takže sme sa napokon dopracovali až k energeticky pasívnemu domu,“ hovorí domáci pán. S manželkou postupne dospeli k názoru, že najviac im imponujú „kockaté“ domy. Typový projekt, ktorý by v sebe spájal všetky ich predstavy však nenašli. Nepáčili sa im najmä jednotlivé dispozičné riešenia. „Bolo zopár vecí, ktoré sme v dome naozaj chceli mať – spoločenskú zónu na prízemí, teda kuchyňu spojenú s obývačkou, na jednom dome sa nám páčilo, že všetky horné izby sú zvonku prepojené spoločným balkónom, a na prízemí sme túžili mať veľké zasklenie s čo najväčším východom na terasu, aby sme v lete mohli interiér plynule prepojiť s exteriérom. Snívali sme aj o spálni so šatníkom a kúpeľňou, takže kým sme sa dopracovali k definitívnemu výsledku, ubehli takmer dva roky,“ dopĺňa svojho manžela mamička troch synov – osem-, štvor- a dvojročného.
Celý článok si môžete prečítať tu.