BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – Európska komisia (EK) chce bezpečnejšie a transparentnejšie trhy s derivátmi. Komisia preto v stredu predložila návrh nariadenia, ktorého cieľom je zaistiť väčšiu bezpečnosť a transparentnosť mimoburzových (OTC) trhov s derivátmi. „Komisia navrhuje, aby sa informácie o mimoburzových derivátových zmluvách zasielali do registrov mimoburzových transakcií s derivátmi a aby k nim mali prístup dozorné orgány,“ informuje Zastúpenie EK na Slovensku. Rovnako by podľa nového nariadenia mali mať viac informácií všetci účastníci trhu. Komisia takisto navrhuje, aby sa štandardné mimoburzové derivátové zmluvy zúčtovali prostredníctvom centrálnych zmluvných strán, čo by malo znížiť napríklad riziko, že jedna zmluvná strana nebude platiť. Návrh komisie sa predkladá na zváženie Európskemu parlamentu a členským štátom únie. Nariadenie by sa po prijatí malo začať uplatňovať koncom roka 2012.
V súčasnosti nie je podávanie správ o mimoburzových derivátoch povinné. Ako však konštatuje komisár pre vnútorný trh a služby Michel Barnier, mimoburzové deriváty majú na reálnu ekonomiku veľký vplyv, a to od hypoték až po ceny potravín. „Chýbajúci regulačný rámec pre mimoburzové deriváty prispel k finančnej kríze a nesmiernym dôsledkom, ktorým teraz čelíme. Dnes navrhujeme pravidlá, ktorými sa do trhov s derivátmi vnesie viac transparentnosti a zodpovednosti. Budeme tak vedieť, kto čo robí a kto čo komu dlhuje. Takisto navrhujeme prijať opatrenia, ktorými sa zamedzí tomu, aby jediný krach destabilizoval celý finančný systém, ako tomu bolo v prípade bankrotu Lehman,“ konštatuje Barnier.
Väčšiu transparentnosť chce komisia zabezpečiť aj pri tzv. predajoch nakrátko a v rámci swapov na úverové zlyhanie. V strede týždňa preto prijala aj návrh nariadenia o predaji nakrátko a určitých aspektoch swapow na úverové zlyhanie (CDS). Hlavným cieľom tohto nariadenia je vytvoriť harmonizovaný rámec pre koordinovanú akciu na európskej úrovni, zvýšiť transparentnosť a obmedziť riziká. „Nový rámec poskytne vnútroštátnym a európskym regulačným orgánom jednoznačnú právomoc konať v prípade potreby, pričom zabráni fragmentácii trhu a zabezpečí hladké fungovanie vnútorného trhu,“ dodáva komisia. Po prerokovaní a prijatí návrhu by sa mali začať nové pravidlá uplatňovať od 1. júla 2012.
Vnútroštátne orgány by tak podľa nových pravidiel mali mať jednoznačnú právomoc, aby vo výnimočných situáciách dočasne obmedzili alebo zakázali predaj nakrátko v prípade akéhokoľvek finančného nástroja za predpokladu, že budú konať po dohode s novým Európskym orgánom pre cenné papiere a trhy (ESMA). Ten by mal začať pôsobiť od januára 2011, pokiaľ to schváli Európsky parlament.
Veľkosť mimoburzového trhu s derivátmi dosahovala koncom decembra 2009 nominálnu hodnotu približne 615 biliónov USD, čo predstavuje 12 % nárast oproti koncu roka 2008. V porovnaní s vrcholnou hodnotou dosiahnutou v júni 2008 to však bolo stále o 10 % menej. Derivát je zmluva medzi dvoma stranami naviazaná na budúcu hodnotu alebo stav podkladového aktíva, na ktoré sa vzťahuje. Podkladovým aktívom môže byť napríklad vývoj úrokovej miery alebo hodnoty meny, prípadne možný úpadok dlžníka. Mimoburzový derivát je derivát, s ktorým sa neobchoduje na burze, ale sa na ňom dohovoria dve zmluvné strany.
SITA