Odporúčame:
Vyjadrili sa však, že ani toto zistenie stále nedokazuje, či je možné poprieť teóriu relativity Alberta Einsteina. Podľa nej sa žiadna častica nemôže pohybovať rýchlejšie ako svetlo (299 792,458 kilometra za sekundu).
Tím vedcov oboznámil verejnosť s výsledkami prvého experimentu 23. septembra 2011 po takmer šiestich mesiacoch ich dôkladného vyhodnocovania. Pokus realizovali tak, že vypustili prúd neutrín zo Ženevy do 732 kilometrov vzdialeného laboratória Gran Sasso v Taliansku.
Tieto častice tam dorazili o 60 nanosekúnd rýchlejšie než svetlo. Vedci následne opakovane zmerali rýchlosť neutrín, pričom možnú chybu merania vypočítali na desať nanosekúnd.
Pokus znovu zopakoval tím OPERA (Oscillation Project with Emulsion-tRacking Apparatus) s cieľom vylúčiť možné chyby či nedostatky v predošlých meraniach. Podľa Talianskeho inštitútu pre nukleárnu fyziku experiment potvrdil doterajšie zistenia.
Riaditeľa inštitútu Fernanda Ferroniho kladné výsledky testu potešili, upozornil však na to, že stále nie sú definitívnou odpoveďou. „Istotu budeme mať až vtedy, keď sa podobné merania uskutočnia niekde inde vo svete,“ uviedol.
Vedci z ostatných krajín sa zatiaľ vyjadrujú zdržanlivo. Americké laboratórium Fermilab zamerané na jadrovú fyziku plánuje experiment tiež zopakovať, keďže je podľa neho možné, že meranie nebolo presné.