LONDÝN 8. augusta (WEBNOVINY) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok označila epidémiu eboly v západnej Afrike za dôvod na vyhlásenie medzinárodného stavu ohrozenia, ktorý si vyžaduje prijatie mimoriadnych opatrení s cieľom zastaviť šírenie vírusu.
Agentúra OSN podľa jej generálnej riaditeľky Margaret Chanovej týmto spôsobom „jednoznačne vyzýva na medzinárodnú solidaritu“, hoci pripúšťa, že mnohé krajiny sveta sa s prípadmi ochorenia nestretnú.
Takmer tisíca úmrtí
Najrozsiahlejšia a najdlhšie trvajúca epidémia eboly v dejinách si podľa údajov WHO do pondelka vyžiadala najmenej 932 úmrtí, a to na území Libérie, Guiney, Sierry Leone a Nigérie. Ohrozenie zdravia verejnosti s medzinárodným dosahom organizácia predtým vyhlásila napríklad v roku 2009, keď veľkú časť sveta postihla pandémia prasacej chrípky, ale aj v máji v súvislosti so šírením obrny.
„Doteraz postihnuté krajiny jednoducho nie sú schopné samy zvládnuť epidémiu tohto rozmeru a náročnosti,“ povedala Chanová na piatkovej tlačovej konferencii v Ženeve. „Vyzývam medzinárodné spoločenstvo, aby poskytlo podporu v najvyššej možnej naliehavosti.“
V Libérii pre ebolu vyhlásili stav ohrozenia, obetí pribúda
Ebola zabila už stovky ľudí, počet mŕtvych aj naďalej rastie
Obávané ochorenie
Najnovší krok WHO je výsledkom viacdňového zasadnutia expertov s úlohou zhodnotiť vývoj epidémie, ktorá vypukla v marci v Guinei a následne sa rozšírila do Sierry Leone a Libérie. Jeho praktický dosah je však zatiaľ nejasný.
Ebola je jedným z najobávanejších vírusových ochorení na svete, keďže sa prakticky nedá liečiť a neexistuje proti nej schválená očkovacia látka. Prejavuje sa zvracaním a hnačkou ako aj vnútorným a vonkajším krvácaním. Úmrtnosť dosahuje okolo 50 percent.