POZSONY március 31. (WEBNOVINY) – Az Európai Unió polgárai a unió történetében először javasolhatják új európai törvények meghozatalát. Ennek a legiszlatív javaslatát ma mutatta be az Európai Bizottság. „Amikor februárban tisztségbe léptem, elhatároztam, hoyg prioritásaim egyike az Európai Polgári Kezdeményezés életre hívása lesz. A Lisszaboni Szerződés újdonságainak egyike az Európai Polgári Kezdeményezés, amely új elemet vihet a participatív demokráciába“ – közölte Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság alelnöke. Šefčovičnak meggyőződése, hogy ennek az eszköznek a gyakorlati alkalmazása lényeges haladást jelent az Európai Unió működésében. „Azt remélem, hogy ez a kezdeményezés fellendíti a határon átnyúló eszmecserét arról, mit is csinálunk Brüsszeleben és azáltal, hogy fontolóra vesszük az EU polgárainak konkrét problémáit, emeli a jogalkotás minőségét“ fűzte hozzá.
Šefčovič abban bízik, hogy az Európai Parlament és az Európai Tanács keretében a tagállamok is képesek lesznek elfogadni az említett javaslatot az év végéig, amivel lehetővé teszik az első polgári kezdeményezésből született törvényjavaslatok beterjesztését már 2011 elején. „Ennek az elképzelésnek köszönhetően a közvélemény felszólíthatja majd az Európai Bizottságot, hogy terjesszen a parlament elé lakossági kezdeményezésű törvényjavaslatokat. Ennek az a feltétele, hogy a törvényjavaslatot legalább a tagállamok egyharmadából, ami jelenleg kilenc országot jelent, minimálisan egymillió polgár aláírja. Annak a kedvéért, hogy hiteles páneurópai kezdeményezésről legyen szó, megszabtuk azt is, hogy egy-egy országból mennyi legyen az aláírások minimális száma,“ – mondotta Šefčovič.
Az Európai Polgári Kezdeményezés széleskörű társadalmi vitának az eredményeként született meg, amelyben 330 személy, szervezet és állami intézmény vett részt.
SITA