BRATISLAVA 2. januára (WEBNOVINY) – Od prvého januára začala platiť zmena kompetenčného zákona, ktorá po rokoch vracia obchodných radcov pod taktovku ministerstva zahraničných vecí.
Takzvané obchodno-ekonomické oddelenia doteraz riadilo ministerstvo hospodárstva. „Zmena sa dotkne 53 ľudí v zahraničí, ktorí prejdú pod priame riadenie MZV, a štyroch ľudí z ústredia MH SR, ktorí riadili OBEO,“ povedal pre agentúru SITA hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. Táto zmena bola témou aj za predchádzajúcej vlády, obchodní radcovia totiž pôsobia v zahraničí na slovenských zastupiteľstvách, no diplomati na nich nemajú dosah. Rezort diplomacie teraz čaká finančnú úsporu, lepšie presadzovanie ekonomických záujmov Slovenska aj komunikáciu a koordináciu a celkové zjednodušenie ich činnosti.
„Z finančného hľadiska jednoznačne predpokladáme úsporu v štátnom rozpočte – financovanie bude z jedného rozpočtu a ekonomickí diplomati budú odbremenení od účtovníctva a výkazníctva a budú môcť podstatne viac času venovať core businessu – zastupovaniu ekonomických záujmov štátu a firiem v zahraničí,“ dodal Schwarzbacher. V súvislosti so zmenami však rezort nevylúčil ďalšie.
Štyri piliere
„Po adaptačnom období MZV pristúpi k prehodnoteniu siete a jej posilneniu v prioritných oblastiach záujmu,“ dodal Schwarzbacher. Ministerstvo zahraničných vecí chce postupne obchodnú diplomaciu premeniť na ekonomickú, ktorá sa bude zaoberať štyrmi hlavnými piliermi – obchodom, investíciami, rozvojovou pomocou, vedou, výskumom a inováciami. Vznikne aj Informačné centrum ekonomickej diplomacie, ktoré bude telefonicky či elektronicky informovať slovenských podnikateľov o službách, ktoré poskytuje MZV prostredníctvom zastupiteľstiev v zahraničí.
Bude pomáhať aj pri verejných obstarávaniach medzinárodných organizácií a zisťovať záujem slovenských podnikateľov o registráciu vo týchto tendroch. Postupne do ekonomickej diplomacie začlenia aj honorárne konzuláty a vybraní diplomati sa budú zase špecializovať na agendu inovácií, vedy a výskumu a prezentácie slovenského potenciálu v tejto oblasti. Do oficiálnej rozvojovej pomoci by sa mali aktívnejšie zapájať podnikatelia a „vytvárať predpoklady pre prienik na zahraničné trhy“, vysvetlil Schwarzbacher.
Rezort predstavil aj niekoľko plánov do budúcnosti v súvislosti s ekonomickou diplomaciou. Na jej podporu chcú pripraviť projektovo-grantové schémy, ktoré bude posudzovať poradný výbor ministra. „Tieto budú osobitne financované ústredím nad rámec rozpočtu ZÚ SR,“ dodal Schwarzbacher. Podnikateľským subjektom pomôže aj plánovaný katalóg činností, ktorý sumarizuje poskytované služby a stanovuje bezplatné a spoplatnené nadštandardné služby pre podnikateľské subjekty. Fungovať by mohol od 30. júna. Zároveň by rezort chcel na každom zastupiteľstve minimálne jedného diplomata s agendou ekonomickej diplomacie. „Tým sa zvýši priama podpora ekonomickej diplomacie z 50 obchodno-ekonomických oddelení na 63 veľvyslanectiev, deväť generálnych konzulátov a sedem stálych misií,“ uzavrel Schwarzbacher.