BRATISLAVA 23. júla (WEBNOVINY) – Americký džezový spevák Al Jarreau sa nachádza v kritickom stave v nemocnici vo francúzskom meste Gap. Sedemdesiatročného džezmena hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti pre problémy s dýchaním. „Lekári sú znepokojení jeho zdravotným stavom. Dúfajú však, že v najbližších hodinách sa jeho stav zlepší,“ uviedol člen vedenia nemocnice Maurice Marchetti. Rodák z Milwaukee mal vo štvrtok vystúpiť na Le Festival des Enfants du Jazz v meste Barcelonnette, avšak pred koncertom náhle ochorel.
Jarreau má v rámci svojho turné 31. júla vystúpiť aj na Slovensku. Legendárny džezmen má odohrať svoj koncert na treťom ročníku Open Jazz Festu, ktorý sa uskutoční v dňoch 30. a 31. júla na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. Organizátori tohto podujatia zatiaľ nevedia, ako budú vzniknutú situáciu riešiť. „Som šokovaný. Budeme to operatívne riešiť. Zatiaľ na to nemôžem reagovať, lebo nemám potvrdené informácie. V prípade, že nebude môcť Al Jarreau vystúpiť, možno pristúpime k voľbe iného interpreta,“ uviedol pre agentúru SITA umelecký riaditeľ Open Jazz Festu Marián Pavlovič.
Al Jarreau začínal svoju kariéru v San Franciscu, kde účinkoval v malom džezovom klube s triom vedeným Georgeom Dukeom. Na konci 60. rokov sa presťahoval do Los Angeles, kde začal účinkovať v známych kluboch. Krátko nato rozšíril svoje pôsobenie aj na New York, kde dostal možnosť účinkovať v televízii po boku mien ako Johnny Carson, Mery Griffin či Mike Douglas. V roku 1975 debutoval albumom We Got By, ktorým si získal srdcia fanúšikov nielen v Spojených štátoch amerických, ale aj v Európe. Získal nemeckú obdobu Grammy Award za najlepší výkon v medzinárodnej nováčikovskej kategórii. Naplno sa však presadil až po turné po Európe, ktoré nasledovalo po vydaní druhého albumu Glow (1976). Prelom v jeho kariére nastal v roku 1977, keď vydavateľstvo Warners vydalo dvojalbum Look to the Rainbow, ktorý zabezpečil spevákovi prvú Grammy za najlepší sólový džezový vokálny výkon. Na jeho albumoch sa producentsky podieľali osobnosti ako Herbie Hancock, George Duke či Marcus Miller.
SITA/AFP