- aktualizované 18. júla 15:57
Slovenskú europoslankyňu Luciu Ďuriš Nicholsonovú (ECR, SaS) vo štvrtok zvolili za predsedníčku výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci.
Jej frakcia Európskych konzervatívcov a reformistov o tom informuje na twitteri, potvrdila to aj tlačová atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak.
O post sa uchádzala poľská premiérka
Zahraničné médiá upozorňujú, že o tento post sa uchádzala bývalá poľská premiérka Beata Szydlo, ani na druhý pokus však neprešla. Frakcia preto nominovala Ďuriš Nicholsonovú, ktorú zvolili na prvý raz.
Ďuriš Nicholsonová je tak ako jedna z mála slovenských europoslancov vo vedení parlamentu alebo výboru. Moniku Beňovú zvolili za kvestorku.
Predsedníčkou bola kedysi aj Anna Záborská, konkrétne výboru pre práva žien a rodovú rovnosť. V tomto výbore bola v minulosti Jana Žitňanská podpredsedníčkou.
Chce nájsť riešenia na sociálne problémy
Sociálne problémy nepoznajú hranice, preto bude hlavnou úlohou pomôcť nájsť najlepšie riešenia v tejto problematike na európskej úrovni. Uvádza sa to v stanovisku novozvolenej predsedníčky výboru Európskeho parlamentu pre zamestnanosť a sociálne veci Lucie Ďuriš Nicholsonovej.
„V histórii nášho členstva v Európskej únii sa Slovensku takmer nikdy nepodarilo obsadiť takú významnú pozíciu a v novom Európskom parlamente bude predsedať výboru ako jediná zo slovenských europoslancov,“ uvádza sa v tlačovej správe, ktorú jej tím poskytol agentúre SITA.
„Som výsledkom politických rokovaní, ale chcem byť začiatkom politického zmierenia a konštruktívneho dialógu s cieľom výrazne zlepšiť život našich občanov,“ uviedla na margo svojho zvolenia. Hlasovalo za ňu 38 poslancov, 14 bolo proti a traja sa zdržali.
Každý bude mať svoj hlas
Ďuriš Nicholsonová upozornila, že máme podľa jednotlivých členských štátov až 28 rôznych vzorov a verí, že výbor bude platformou pre výmenu najlepších postupov. „Predpokladom ale je, že sa europoslanci budú vedieť dohodnúť, otvorene a na základe argumentov a tvrdých dát,“ uvádza sa ďalej v tlačovej správe.
Monika Beňová sa stala kvestorkou europarlamentu, bude mať na starosti aj vzťahy so súdnym dvorom
Hlavným poslaním Ďuriš Nicholsonovej ako predsedníčky bude preto vytvoriť prostredie, ktoré bude ideálnym priestorom na túto diskusiu a každý bude mať svoj hlas, bez ohľadu na veľkosť alebo vplyv domovského členského štátu.
Preto už počas prvej schôdze vyzvala svojich kolegov, aby dali bokom rozdiely a politický marketing a sústredili sa na to, čo ich môže spojiť. To by podľa nej mala byť úprimná snaha pomôcť naším občanom.
Venujú sa aj právam pracujúcich
Europoslankyňa už počas kampane avizovala, že sa chce venovať sociálnym témam na európskej úrovni. Takými sú napríklad zosúlaďovanie rodinného a pracovného života, pomoc zdravotne ťažko postihnutým občanom, ale aj aktívne starnutie a inklúzia sociálne vylúčených spoločenstiev.
Výbor EP pre zamestnanosť a sociálne veci sa venuje politike zamestnanosti a všetkým aspektom sociálnej politiky, vrátane pracovných podmienok, sociálneho poistenia, sociálneho začlenenia a sociálnej ochrany.
Do jeho pôsobnosti takisto patria práva pracujúcich, bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, Európsky sociálny fond, politika odborného vzdelávania, voľný pohyb pracovníkov a dôchodcov, sociálny dialóg či všetky formy diskriminácie na pracovisku a pracovnom trhu okrem diskriminácie na základe pohlavia.
Kandidovala za proeurópsku stranu
Strana Sloboda a Solidarita tvrdí, že Lucii Ďuriš Nicholsonovej sa podarilo to, ešte žiadnemu inému slovenskému europoslancovi.
„Teší nás, že nominantka strany Sloboda a Solidarita získala významnú funkciu v Európskom parlamente. Očakávame, že získa nové skúsenosti v oblasti sociálnej politiky a dokáže ich zúročiť aj v prospech občanov Slovenskej republiky. V tejto súvislosti považujeme za dôležité pripomenúť, že k jej zvoleniu napomohlo nielen to, že je europoslankyňou z členského štátu východnej Európy, ale aj to, že kandidovala za demokratickú a proeurópsku stranu,“ informoval hovorca strany Róbert Buček.
Vo výboroch pôsobia aj ďalší europoslanci
Vo výboroch Európskeho parlamentu pôsobia aj ostatní slovenskí poslanci. Beňová (Smer-SD, S&D) je členkou výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI). Do tohto výboru patrí aj Martin Hojsík (PS, RE) a Michal Wiezik (Spolu, EPP).
Vo výbore pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) sú tiež traja europoslanci – Vladimír Bilčík (Spolu, EPP), Michal Šimečka (PS, RE) a Milan Uhrík (ĽSNS). Miroslav Číž (Smer-SD, S&D) bude pôsobiť vo výbore pre medzinárodný obchod (INTA).
Europoslankyňa Ďuriš Nicholsonová kritizuje Macrona a V4 za zlyhanie pri obsadzovaní kľúčových postov v EÚ
Do výboru pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL) sa zaradili Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS, ECR) a Miroslav Radačovský (ĽSNS). Robert Hajšel (Smer-SD, S&D) je členom výboru pre priemysel, výskum a energetiku.
Eugen Jurzyca (SaS. ECR) a Ivan Štefanec (KDH, EPP) pracujú vo výbore pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa (IMCO). Peter Pollák (OĽaNO, EPP) je vo výbore pre kultúru a vzdelávanie (CULT).
Odráža zloženie europarlamentu
Zaradenie poslancov do výborov v čo najväčšej možnej miere odráža zloženie samotného Európskeho parlamentu. Zaradenie zákonodarcov do výborov je interným rozhodnutím poslaneckých klubov (politických skupín) a nezaradených poslancov.
Výmena miest vo výboroch medzi jednotlivými poslaneckými klubmi nie je povolená. V Európskom parlamente teraz funguje 20 výborov a dva podvýbory.
Do parlamentu prídu náhradníci, ktorí vystriedajú europoslancov Číža aj Ďuriš Nicholsonovú
Okrem tých, do ktorých sa zaradili slovenskí europoslanci, existuje napríklad výbor pre zahraničné veci, poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, hospodárske a menové veci či rozpočet.
Najpočetnejší je výbor pre priemysel, výskum a energetiku, v ktorom bude najbližších päť rokov pôsobiť 72 poslancov. Vo výbore pre zahraničné veci ich bude 71.