DSS sa zbavili takmer všetkých investícií do akcií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NBS
Foto: Ilustračné foto: SITA/Michal Burza I

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) ku koncu minulého roka takmer vôbec neinvestovali do akcií. Ako uvádza Národná banka Slovenska (NBS) v správe o stave a vývoji finančného trhu za rok 2009, podiel akciovej zložky v penzijných fondoch v druhom pilieri klesol z 9,8 % čistej hodnoty majetku na začiatku minulého roka na 0,9 % k 1. júlu 2009. Počas druhého polroka vlaňajška sa relatívne zastúpenie akcií ešte znížilo na koncoročných 0,1 %. DSS sa pre tieto zmeny v portfóliu aktív podľa centrálnej banky rozhodli predovšetkým vzhľadom na novú právnu úpravu odplát v druhom pilieri, ktorú zaviedla vláda Roberta Fica. „Tá totiž spolu s tým, že zaviedla nový druh odplaty naviazaný na výkonnosť dosiahnutú vo fondoch, priniesla aj povinnosť dopĺňania majetku z vlastných zdrojov dôchodkovej správcovskej spoločnosti v prípade, že zákonom definovaná výkonnosť za sledované obdobie je záporná,“ objasnila NBS.

Ešte počas prvého štvrťroka minulého roka sa čisté predaje akcií pohybovali na mierne zápornej úrovni, teda väčší objem akcií a podielových listov penzijné spoločnosti do fondov nakúpili, ako predali. Počnúc aprílom až do konca roka 2009 správcovia dôchodkových úspor už uskutočňovali iba predaje akcií a podielových listov. „Akciové trhy pritom práve v marci zastavili svoj prepad a následne až do októbra prakticky nepretržite rástli o desiatky percent,“ upozorňuje centrálna banka.

Druhým prejavom reštrukturalizácie portfólia bolo podľa správy NBS rapídne zníženie objemu a podielu dlhopisovej zložky. „Kým na začiatku roka 2009 dlhopisy tvorili jednoznačne dominantnú časť portfólia s približne dvojtretinovým podielom na celkovej čistej hodnote majetku, počas apríla až júna sa ich zastúpenie znížilo o polovicu. Počas druhého polroka sa už váha dlhopisovej zložky významnejšie nemenila a na jeho konci dosiahla úroveň 33,1 %,“ konštatuje sa v materiáli. Od prelomu prvého a druhého štvrťroka začali DSS smerovať prostriedky uvoľňované odpredajom akcií a dlhopisov a prostriedky z priebežných príspevkov do druhého piliera do pokladničných poukážok. Dovtedy minimálny 1,5-percentný podiel pokladničných poukážok sa do júna minulého roka zvýšil na 23 % a ďalej pokračoval v raste až na hodnotu 35,3 % k 31. decembru 2009.

Medziročná priemerná výkonnosť vyvážených a rastových fondov sa v závere roka preklopila do kladných čísel, prvýkrát od septembra 2008. „K 31. decembru minulého roka bolo v týchto fondoch dosiahnuté medziročné nominálne zhodnotenie na úrovni 0,8 %, resp. 0,7 %,“ uviedla centrálna banka. Najvyššie zhodnotenie investícií však priniesli sporiteľom aj v roku 2009 konzervatívne fondy. Decembrová hodnota 1,6 % je však v porovnaní s výnosom za rok 2008 nižšia. Vzhľadom na spotrebiteľskú infláciu na Slovensku v roku 2009 vo výške 0,9 % jedine konzervatívne fondy dokázali v priemere zabezpečiť kladný reálny výnos,“ konštatuje NBS.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska