Druhý pilier sa oslabí a otvorí, poplatky sa zvýšia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dochodca
Foto: SITA

BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri čaká od začiatku októbra zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý v piatok schválila vláda. V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností.

Ako po rokovaní vlády uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter, rezort práce pôvodne navrhoval otvoriť druhý penzijný pilier na pol roka, od začiatku októbra tohto roka do konca marca budúceho roka.

Minister Kažimír nesúhlasil

Kažimír
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Ľudovít Kaník
Foto: SITA/Nina Bednáriková
Jozef Mihál
Foto: SITA/Michal Burza Foto: archívne, SITA/Michal Burza

Vláda sa však na podnet ministra financií Petra Kažimíra zhodla na tom, že sporivý pilier sa otvorí len na tri mesiace.

„Ja som sa s týmto názorom stotožnil a na základe mojej reakcie s tým súhlasila celá vláda,“ povedal Richter.

Minister financií Peter Kažimír uviedol, že nie je zástancom otvárania druhého piliera. „Nepovažujem otváranie druhého piliera v tomto alebo akomkoľvek inom období za úplne pozitívnu vec,“ povedal šéf rezortu financií.

Ak sa podľa neho otvorenie kapitalizačného piliera ukončí v závere tohto roka, pomôže to dôchodkovým spoločnostiam pri plánovaní ich investičných stratégií na budúci rok.

Opozičná SaS kritizuje vládou pripravované zmeny. Podľa exministra práce Jozefa Mihála je už samotný spôsob novelizácie zákona o sociálnom poistení neštandardný, neobvyklý a zarážajúci, keďže samotné pripomienkové konanie k novele trvalo len dva pracovné dni. Mihál zároveň upozorňuje, že napríklad pripravované zmeny v druhom dôchodkovom pilieri môžu viesť k jeho deštrukcii.

„Ide o systematickú deštrukciu, ktorá môže skončiť úplným samovoľným rozpadom druhého piliera. Veríme, že sa moje slová nenaplnia, ale to čo sa deje, je naozaj zarážajúce,“ uviedol v súvislosti s plánmi vlády Mihál.

Celá pripravená novela podľa exministra práca pripravuje negatívne zmeny nielen pre dôchodkový systém, ale je „ranou“ aj pre živnostníkov, pracujúcich na dohody či zamestnancov s nadpriemerným príjmom.

SaS však napríklad súhlasí so zmenami, ktoré vláda pripravuje v priebežnom prvom dôchodkovom pilieri.

„Tá základná filozofia je správna,“ uviedol na piatkovej tlačovej besede Mihál s tým, že je otázne, či by nemohli byť pripravované zmeny aj rýchlejšie.

Vládou navrhované zásahy do druhého piliera odmieta aj SDKÚ-DS. Zníženie dôchodkových úspor občanov o viac ako polovicu je podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka radikálnym zásahom voči dôchodkovým úsporám všetkých pracujúcich občanov na Slovensku.

„Je to znárodnenie druhého piliera, ktorý je jedinou istotou budúcich dôchodkov pre generácie pracujúcich občanov. Budúcnosť dôchodcov a ich penzii sa už za pár rokov nebude dať zabezpečiť cez starý priebežný systém Sociálnej poisťovne. Likvidácia silného druhého piliera, ktorú vláda začala je likvidáciou budúcich dôchodkov. Zároveň to znamená neúnosné zvýšenie záťaže pre verejne financie a tlak na zvyšovanie veku odchodu do dôchodku,“ uviedol Kaník v reakcii na vládou schválené zmeny.

Súčasná výška poplatku za správu dôchodkového fondu vo výške 0,3 % ročne z čistej hodnoty majetku zostane len v garantovanom fonde, v negarantovaných fondoch sa tento poplatok zvýši dvojnásobne na 0,6 % z čistej hodnoty majetku sporiteľa.

Zvýši sa tiež poplatok za zhodnotenie majetku, a to z terajších 5,6 % zo zhodnotenia na 10 % zo zhodnotenia penzijných úspor.

Zníži sa poplatok za vedenie účtu

Peniaze
Foto: SITA
Jan richter
Foto: SITA/Marián Peiger

Vyššie poplatky chce kabinet zmierniť tým, že zníži poplatok pre penzijnú spoločnosť za vedenie dôchodkového účtu zo súčasného 1 % na 0,75 % zo sumy mesačného príspevku.

Menej by si mala z prostriedkov určených na dôchodkové sporenie účtovať aj Sociálna poisťovňa. Tá si v súčasnosti ponecháva 0,5 % z výšky príspevku na vlastnú správu. Podľa návrhu rezortu práce by mala poisťovňa tvoriť svoj správny fond len z 0,25 % z výšky príspevku na penzijné sporenie.

Ak bude chcieť sporiteľ naďalej zostať v negarantovanom dôchodkovom fonde, bude to musieť oznámiť svojej dôchodkovej spoločnosti. Ak tak neurobí, k 30. aprílu budúceho roka prejde do garantovaného dlhopisového fondu.

Správca penzijných úspor bude povinný sporiteľom v negarantovaných fondoch do 28. februára 2013 zaslať príslušné tlačivo. To bude obsahovať vyhlásenie o tom, že sporiteľ je rozhodnutý zostať v negarantovanom fonde.

Sporiteľ, ktorý má záujem zostať sporiteľom v negarantovanom dôchodkovom fonde, bude musieť toto tlačivo vyplniť a doručiť ho dôchodkovej spoločnosti najneskôr do 31. marca 2013.

K 4-percentnému príspevku do druhého piliera si budú môcť sporitelia doplácať ďalšie dve percentá z vlastného čistého príjmu. Tieto dve percentá štát daňovo zvýhodní, keďže si o túto sumu bude môcť sporiteľ znížiť základ dane.

Vláda Roberta Fica chce tiež zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do 2 rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre mladých ľudí. V druhom pilieri budú namiesto súčasných štyroch fondov povinne len dva, a to jeden garantovaný a jeden negarantovaný. Existencia zvyšných dvoch fondov bude na zvážení dôchodkových spoločností.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie Vláda SR