BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Dôvera v slovenskom priemysle po troch mesiacoch mierneho rastu v júni opäť klesla. Môžu za to predovšetkým zhoršené očakávania priemyselných podnikov týkajúce sa produkcie v nasledujúcich mesiacoch. Indikátor dôvery v priemysle tak v júni klesol dokonca na najnižšiu úroveň od augusta 2013, keď sa oproti máju znížil o 5 bodov na záporných 3,7 bodu. Dostal sa tak zároveň 5,7 bodu pod hranicu dlhodobého priemeru. Vyplýva to z júnového kola konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR.
Trend priemyselnej produkcie v júni mal pritom rastúcu tendenciu a hodnotenie sa zvýšilo o 3 body na 16 bodov, čo je úroveň dlhodobého priemeru. Rast uviedli respondenti vo väčšine odvetví hlavne vo výrobe dopravných prostriedkov, ostatných nekovových výrobkov a kovov a kovových konštrukcií. Pokles predpokladajú vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov a v chemickom priemysle.
Nálada v slovenskej ekonomike sa zlepšuje
Indikátor dôvery v stavebníctve v júni klesol o osem bodov
Celkový dopyt rastie
Hodnotenie celkového dopytu po priemyselnej produkcii už štvrtý mesiac po sebe rastie, oproti predchádzajúcemu obdobiu sa zlepšilo o 3 body na mínus 8 bodov. Rast dopytu však avizujú len vo výrobe textilu a odevov. Viac ako štyri pätiny respondentov považujú dopyt za dostatočný a 12 % respondentov ho pokladá za nedostatočný. Najvýraznejší pokles dopytu predpokladajú vo výrobe strojov a zariadení, drevených a papierových výrobkov a elektrických zariadení.
Saldo v zahraničnom dopyte sa vyvíjalo podobne, keď sa zvýšilo o 2 body na záporných 7 bodov, pričom podobne ako pri domácom dopyte sa neočakáva rast v žiadnom priemyselnom odvetví okrem výroby textilu a odevov a mierne aj vo výrobe dopravných prostriedkov. Pokles dopytu na zahraničných trhoch uvádzajú hlavne vo výrobe strojov a zariadení, potravín a drevených a papierových výrobkov. Podiel respondentov, ktorí považujú úroveň zahraničného dopytu za dostatočnú, dosiahol 84 %.
Hodnotenie úrovne zásob hotových výrobkov v priemysle sa oproti máju zvýšilo o 4 body na mínus 5 bodov. Výraznejší rast zásob predpokladajú hlavne v ťažobnom priemysle a výrobe strojov a zariadení. Naopak pokles zásob sa očakáva najmä vo výrobe dopravných prostriedkov. Až 90 % respondentov vážených produkciou považuje stav zásob za primeraný.
Ceny počítačov a potravín by mali klesnúť
Očakávania týkajúce sa priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace sa v júni zhoršili až o 14 bodov na záporných 8 bodov, čo je najnižšia hodnota od februára 2013. Zníženie produkcie predpokladajú najmä vo výrobe dopravných prostriedkov, počítačov, elektronických a optických výrobkov a dodávke elektriny, plynu a pary, podľa veľkosti v podnikoch s tisíc a viac zamestnancami a podľa regiónov v Žilinskom a Trnavskom kraji. Naopak rast avizujú vo výrobe elektrických zariadení, v ťažobnom priemysle a vo výrobe drevených a papierových výrobkov.
Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov v júni pokleslo, oproti máju o 2 body na hodnotu mínus 1. So znižovaním cien počítajú najvýraznejšie vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov a potravín. Mierne zvyšovanie cien predpokladajú vo výrobe textilu a odevov a v chemickom priemysle.
Hodnotenie zamestnanosti sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zvýšilo o 1 bod na záporných 10 bodov. Zvyšovanie počtu zamestnancov sa očakáva výraznejšie vo výrobe strojov a zariadení a textilu a odevov, podľa regiónov hlavne v Banskobystrickom a Žilinskom kraji. Naopak znižovanie počtu zamestnancov predpokladajú hlavne v chemickom priemysle, dodávke elektriny, plynu a pary a výrobe kovov a kovových konštrukcií. So stabilizáciou zamestnanosti vo svojich podnikoch počíta 69 % respondentov.