BRATISLAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera vníma návrh zrušiť alebo spojiť oddelenia v nemocniciach prezentované minulý piatok štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) obdobne. Nepredpokladá pritom, že by v úpravách zmlúv od 1. júla išla nad rámec zoznamu najväčšej zdravotnej poisťovne na trhu. „Navrhované úpravy v nemocniciach vítame. Sú nevyhnutným krokom k zvýšeniu kvality a efektivity zdravotnej starostlivosti a k zlepšeniu podmienok pre zdravotníkov na Slovensku,“ uviedol riaditeľ úseku nákupu zdravotnej starostlivosti v Dôvere Miroslav Žilinek.
Ak by sa zverejnené zámery zrealizovali, pre pacientov z Dôvery by podľa poisťovne mali nastať od 1. júla menej dramatické zmeny než pre ostatných poistencov, pretože zmeny na 25 oddeleniach zo 156 v predstavenom zozname VšZP už Dôvera uskutočnila v minulosti. Úpravy by sa teda v prípade tejto poisťovne týkali predbežne 131 oddelení. „Môžeme potvrdiť, že keď sme v minulosti odzmluvnili oddelenia, pacientom v dotknutých regiónoch naďalej bez problémov zabezpečujeme potrebnú zdravotnú starostlivosť. Preto nevidíme dôvod na obavy ani teraz,“ uviedol Žilinek.
Ako zároveň dodal, ak sa v nemocnici zruší oddelenie, nemá to vplyv na fungovanie ambulancií nachádzajúcich sa v budove nemocnice. „Takisto to neznamená, že by pacienti nedostali na oddelení bez zmluvy ošetrenie, ak ide o akútny stav a neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Neodkladná starostlivosť je zo zákona zabezpečená aj u poskytovateľov bez zmluvy, pacienti sa teda nemusia obávať, že by nedostali potrebné ošetrenie,“ skonštatoval Žilinek.
Dôvera podľa zverejnených informácií pokračuje v rokovaniach s konkrétnymi nemocnicami. Jej rozpočtovaný balík peňazí určený na zdravotnú starostlivosť v roku 2011 vplyvom úprav k 1. júlu medziročne neklesne.
Union sa stotožňuje s odbornými princípmi
Na slovenskom trhu pôsobí okrem štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne a súkromnej poisťovne Dôvera aj ďalšia súkromná zdravotná poisťovňa, Union zdravotná poisťovňa. Tá sa podľa jej hovorkyne Judity Smatanovej stotožňuje s odbornými princípmi aktuálnej optimalizácie lôžkového fondu. „V súčasnosti komunikujeme individuálne s každým poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti a ak sa zriaďovateľ nemocnice z hľadiska efektívnosti rozhodne zrušiť oddelenie alebo znížiť počet lôžok a tak efektívnejšie využívať zdroje verejného zdravotného poistenia, Union ZP to zapracuje do zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ povedala Smatanová.
VšZP nezazmluvní 156 oddelení
VšZP minulý týždeň informovala, že od začiatku júla tohto roka nezazmluvní v slovenských nemocniciach 156 oddelení, čo je približne 15 % z celkového počtu oddelení. Ide o 3 300 lôžok z celkového počtu takmer 34 tisíc. Optimalizácia sa týka všetkých typov nemocníc a všetkých regiónov, z hľadiska štruktúry oddelení sa najviac dotkne krčných a očných oddelení. Nezazmluvnenie oddelení bude poisťovňa kompenzovať presunutím značnej časti liečby do jednodňovej zdravotnej starostlivosti, časť nemocničnej liečby sa zároveň nahradí ambulantnou a stacionárnou zdravotnou starostlivosťou. Medicínsky a finančne náročná liečba sa presunie do špecializovaných centier. Univerzitné a fakultné nemocnice budú zlučovať svoje oddelenia a kliniky.
Asociácia nemocníc nesúhlasí s nezazmluvňovaním chronických lôžok
Asociácia nemocníc Slovenska reagovala, že nesúhlasí s nezazmluvňovaním chronických lôžok vo všeobecných nemocniciach. Tento krok je podľa nej v rozpore s programovým vyhlásením vlády pre oblasť zdravotníctva, ako aj so zásadou avizovanou na spoločnom rokovaní medzi asociáciou a poisťovňou zo začiatku júna tohto roku. Nemocnice zároveň poukazujú, že počet chronických lôžok na Slovensku je dlhodobo nižší ako priemer v Európskej únii, pričom ich znižovaním by sa tento rozdiel ešte zvýšil. Znížením počtu chronických lôžok bude podľa malých zdravotníckych zariadení ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre chronických pacientov predovšetkým v sociálne slabších regiónoch.