Poslanec Ondrej Dostál (SaS) sa pre agentúru SITA kriticky vyjadril k návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica v Číne, pričom označil jeho správanie ako „hanbu“ a ústupok voči čínskemu komunistickému režimu.
„Je hanba, že Robert Fico sa podkladá čínskemu komunistickému režimu. Komunistická diktatúra v Číne nie je výsledkom slobodného rozhodnutia ľudu Číny a bola im násilne vnútená aj za cenu porušovania ľudských práv,“ uviedol Dostál.
Fica neupozornil na ľudskoprávne otázky
Dodal, že aj keď sú obchodné vzťahy s rôznymi krajinami vrátane Číny dôležité, politik demokratickej krajiny musí pri kontaktoch s predstaviteľmi diktatúr a totalitných režimov reprezentovať hodnoty demokracie, základné práva a slobody.
IĽP kritizuje ignorovanie otázky ľudských práv počas návštevy členov vlády v Číne, Ficovi by ich porušovanie malo ležať na srdci
Dostál tiež kritizoval premiéra Fica, že na návšteve Číny neupozorňoval na ľudskoprávne otázky, ako sú prenasledovanie politických oponentov, Ujgurov, potláčanie práv Tibeťanov alebo agresívna politiku voči Taiwanu.
„Spolupráca s Čínou nám môže priniesť investície, ale tie investície môžu byť spojené s neprijateľnými podmienkami, so zadlžením krajiny alebo so závislosťou Slovenska od Číny. Neblahú skúsenosť s tým majú viaceré krajiny, ktoré si napríklad požičali od Číny a nevládzu splácať, alebo s čínskymi policajnými stanicami pôsobiacimi na území demokratických krajín, čo je absolútne neprijateľné,“ uzavrel Dostál.
Významná z ekonomického hľadiska
Poslanec Ján Richter zo strany Smer-SD v tejto súvislosti pre agentúru SITA povedal, že považuje cestu predsedu vlády SR Roberta Fica do Číny za významnú z ekonomického hľadiska. Podľa Richtera táto návšteva otvorila dvere novým investíciám a uzavretiu viacerých bilaterálnych zmlúv medzi jednotlivými rezortmi, čo dokazuje aj počet prítomných ministrov.
Čína je pre Slovensko najvýznamnejším obchodným partnerom v Ázii, Blanár s Wangom Im povýšili vzájomné vzťahy
Richter tiež zdôrazňuje, že uplatňovanie politiky na všetky štyri svetové strany dodáva tejto ceste logiku a zmysel. Pokiaľ ide o otázku ľudských práv, Richter sa vyjadril, že Slovensko by sa malo najprv zamerať na ich plnú realizáciu na domácej pôde.
„Musíme docieliť absolútne právny štát a vyrovnať sa s nedávnou minulosťou posledných štyroch rokov, aby sme mohli mať právo vyjadrovať sa aj k ľudským právam u zahraničných partnerov,“ uviedol Richter.