BUDAPEŠŤ 17. októbra (WEBNOVINY) – Európskymi atlétmi roku 2009 sa stali španielska bežkyňa na 3000 metrov prekážok Marta Domínguezová a britský trojskokan Phillips Idowu. V ankete Európskej atletickej asociácie (EAA) hlasovali zástupcovia národných federácií, atletickí experti, médiá a verejnosť. Obaja si prestížne ocenenie prevzali v sobotu v Budapešti na slávnostnom ceremoniáli počas tradičnej jesennej kalendárnej konferencie EAA.
Domínguezovej, dvojnásobnej európskej šampiónke v behu na 5000 m, sa v tomto roku v Berlíne splnil sen o zlatej medaile z majstrovstiev sveta, keď zvíťazila na 3000 m prek. a navyše v najlepšom výkone roka 9:07,32 min. Už 33-ročná rodáčka z Palencie bola na svetovom šampionáte v Berlíne jedinou európskou víťazkou v bežeckých súťažiach na dráhe. „Víťazstvo v ankete je pre mňa obrovským prekvapením a zavŕšením skvelého roka. Toto ocenenie však nepatrí iba mne, ale všetkým, ktorí mi počas kariéry pomáhali. Titulom majsterky sveta som si konečne splnila detský sen,“ skonštatovala španielska stípliarka.
Idowu na svetovom šampionáte v Berlíne získal zlato vo svetovom výkone roka 17,73 m a zdolal olympijského víťaza z Pekingu 2008 a obhajcu titulu Nelsona Évoru z Portugalska. Po šprintéroch Linfordovi Christiem, Dwainovi Chambersovi, prekážkarovi Colinovi Jacksonovi a trojskokanovi Jonathanovi Edwardsovi sa stal piatym víťazom mužskej časti ankety z Veľkej Británie. „Získať titul najlepšieho európskeho atléta v obrovskej konkurencii skvelých športovcov je naozaj niečo senzačné a veľmi si to vážim,“ pripomenul Idowu.
Hoci v tridsiatke získal prvý titul majstra sveta pod holým nebom, stále má obrovskú motiváciu. „Zatiaľ nie som olympijský víťaz a ani svetový rekordér. Z tohto hľadiska som vo Veľkej Británii stále len dvojka za Jonathanom Edwardsom,“ zdôraznil. Do roku 2012, keď bude v Londýne ďalšia olympiáda, by to však chcel zmeniť: „Sú predo mnou tri roky tvrdej tréningovej práce, tri roky šance na zlepšenie a atakovanie 18-metrovej hranice. Ak to bude stačiť v Londýne na zlato, budem šťastný.“
Výsledky ankety EAA:
ŽENY
1. Marta Domínguezová (Šp., 3000 m prek.), 2. Blanka Vlašičová (Chorv., výška), 3. Jelena Isinbajevová (Rus., žrď), 4. Jessica Ennisová (V. Brit., sedemboj), 5. Anita Wlodarczyková (Poľ., kladivo), 6. Anna Rogowská (Poľ., žrď), 7. Tatiana Lebedevová (Rus., diaľka/trojskok), 8. Oľga Kaniskinová (Rus., chôdza), 9. Steffi Neriusová (Nem., oštep), 10. Lisa Dobriskeyová (V. Brit., 1500 m).
MUŽI
1. Phillips Idowu (V. Brit., trojskok), 2. Andreas Thorkildsen (Nór, oštep), 3. Jaroslav Rybakov (Rs., výška), 4. Robert Harting (Nem., disk), 5. Primož Kozmus (Slovin., kladivo), 6. Tomasz Majewski (Poľ., guľa), 7. Bouabdellah Tahri (Fr., 3000 m prek.), 8. Sebastian Bayer (Nem., diaľka), 9. Ramil Gulijev (Azerb., šprinty), 10. Valerij Borčin (Rus., chôdza)
Historický prehľad víťazov:
1993 Sally Gunnellová (V. Brit.) – Linford Christie (V. Brit., šprinty)
1994 Irina Privalovová (Rus.) – Colin Jackson (V. Brit., pprekážky)
1995 Sonia O’Sullivanová (Ír.) – Jonathan Edwards (V. Brit., trojskok)
1996 Svetlana Masterkovová (Rus.) – Jan Železný (ČR, oštep)
1997 Astrid Kumbernussová (Nem.) – Wilson Kipketer (Dán., 800 m)
1998 Christine Arronová (Fr.) – Jonathan Edwards (V. Brit., trojskok)
1999 Gabriela Szabóová (Rum.) – Tomáš Dvořák (ČR, desaťboj)
2000 Trine Hattestadová (Nór.) – Jan Železný (ČR, oštep)
2001 Stephanie Grafová (Rak.) – André Bücher (Švajč., 800 m)
2002 Süreyya Ayhanová (Tur.) – Dwain Chambers (V. Brit., šprinty)
2003 Carolina Klüftová (Švéd.) – Christian Olsson (Švéd., trojskok)
2004 Kelly Holmesová (V. Brit.) – Christian Olsson (Švéd., trojskok)
2005 Jelena Isinbajevová (Rus.) – Virgilijus Alekna (Litva, disk)
2006 Carolina Klüftová (Švéd.) – Francis Obikwelu (Portug., šprinty)
2007 Blanka Vlašičová (Chorv.) – Tero Pitkämäki (Fín., oštep)
2008 Jelena Isinbajevová (Rus.) – Andreas Thorkildsen (Nór., oštep)
2009 Marta Domínguezová (Šp.) – Phillips Idowu (V. Brit., trojskok)
SITA